Direktori tri nacionalne institucije odgovorne za upravljanje oduzetom imovinom – Emir Bašić uime Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom Bosne i Hercegovine, Irena Ilievska iz Agencije za upravljanje oduzetom imovinom Republike Sjeverne Makedonije i Kočo Đurišić, direktor Uprave za državnu imovinu Crne Gore, potpisali su u Podgorici Multilateralni memorandum o partnerstvu i saradnji, saopćeno je iz Federalne agencije.
Memorandum je rezultat zajedničke posvećenosti jačanju regionalne koordinacije i uspostavljanju povezanih struktura koje počivaju na vladavini prava, pravnoj sigurnosti i primjeni najboljih evropskih standarda.
Potvrđuje namjeru strana da razvijaju međusobno korisne odnose u oblasti pronalaženja, praćenja i upravljanja imovinom, uz jasno definisane mehanizme partnerstva i oblike saradnje. Predviđa da će aktivnosti biti realizovane u skladu sa zakonima, nadležnostima i međunarodnim pravom, a posebno naglašava važnost stvaranja modernog i transparentnog okvira u kojem će biti razmjenjivani informacije, iskustva i ekspertize. Strane se obavezuju da će sarađivati putem zajedničkih sastanaka, seminara, stručnih foruma i studijskih posjeta koristeći različite komunikacijske kanale i metode koordinacije uključujući imenovanje kontakt-osoba i povezivanje s relevantnim međunarodnim organizacijama.
Sporazum takođe naglašava principe jednakosti, pravičnog partnerstva, uzajamne podrške i transparentnosti kao osnovu za sve dalje odnose. Posebno ističe da Memorandum ne stvara pravne obaveze prema međunarodnom pravu već služi kao okvir za praktično i efikasno povezivanje institucija i unapređenje njihovih kapaciteta. Strane su saglasne i da u zajedničke aktivnosti mogu uključiti druge institucije, organizacije i privredne subjekte, što dodatno otvara prostor za razvoj širih regionalnih inicijativa.
Potpisivanjem ovog dokumenta, tri institucije su potvrdile spremnost da kontinuirano unapređuju saradnju i time doprinesu stvaranju snažnijih mehanizama u borbi protiv kriminala i korupcije.
"Ovim činom postavljen je temelj za dugoročnu, stabilnu i operativno usmjerenu saradnju koja će unaprijediti upravljanje oduzetom imovinom u regionu i dodatno ojačati evropski put svih zemalja potpisnica, saopćeno je iz Federalne agencije.