Najbogatiji čovjek na svijetu Elon Musk izjavio je kako misli da je besmisleno štedjeti za penzionerske dane jer će, kako tvrdi, s razvojem vještačke inteligencije (AI) nastati izobilje.
Musk je ovo izjavio podcastu "Moonshots with Peter Diamandis", rekavši da je optimista kada je u pitanju vještačka inteligencija. Ne smatra da bi ljudi trebalo da se opterećuju stvaranjem ušteđevine za daleku budućnost, što je suprotno savjetima mnogih finansijskih stručnjaka.
"Ne brinite o ostavljanju novca sa strane za penziju za 10 ili 20 godina. To neće biti važno", rekao je Musk.
Njegov kontroverzni stav proizlazi iz vizije svijeta transformisanog brzim napretkom vještačke inteligencije, robotike i energetike. On očekuje da će vještačka inteligencija do 2030. godine nadmašiti inteligenciju svih ljudi zajedno.
Sve osim fizičkog oblikovanja atoma vještačka inteligencija vjerovatno već sada može da radi – polovinu ili više od polovine poslova. Toliki napredak mogao bi dovesti do tolikog povećanja produktivnosti da će nadmašiti ono što ljudi uopće mogu da zamisle kao izobilje", rekao je Musk.
Prema njegovim riječima, umjesto univerzalnog dohotka, svi će imati svojevrsni univerzalni dohodak tipa "možeš imati šta god poželiš".
U tom kontekstu smatra da plata, štednja i životni standard više neće imati isti smisao kao danas. On je naglasio kako bi zahvaljujući vještačkoj inteligenciji u narednih pet godina ljudi bez ušteđevine mogli imati zdravstvenu njegu bolju od one koja je trenutno dostupna.