U cilju poticanja građana na zdraviji način života i prestanak pušenja, Zavod za javno zdravstvo Požeško-slavonske županije u Hrvatskoj pokrenuo je takmičenje "Pušenje odbaci, lovu nabaci!". U okviru takmičenja predviđena je nagrada u obliku poklon-bona u iznosu od 400 eura.
Prijave za sudjelovanje otvorene su od ponedjeljka, 9. februara, do 18. februara, a uz glavnu nagradu bit će podijeljeno još devet nagrada u obliku poklon-bona u iznosu od po 100 eura, prenosi HRT.
Natječaj je namijenjen svim punoljetnim pušačima s prebivalištem u Požeško-slavonskoj županiji koji su spremni apstinirati od pušenja 30 dana, počevši od 18. februara (prvi dan korizme) do 19. marta ove godine.
Uvjet za sudjelovanje je da kandidat bude svakodnevni pušač duhana ili korisnik nikotinskih i duhanskih proizvoda s najmanje godinu dana "staža". Kandidat mora osobno popuniti prijavu i obvezno predložiti člana obitelji kao svjedoka svog prestanka pušenja.
Izvlačenje pobjednika i dodjela nagrada planirani su za 19. marta.
Podaci pokazuju da gotovo 38 posto odraslih u Hrvatskoj puši cigarete, dok je 44 posto učenika koristilo e-cigarete, zbog čega Hrvatska spada među najlošije zemlje u EU-u po pitanju konzumacije duhanskih proizvoda. U dobnoj skupini od 25 do 34 godine, više od 40 posto ljudi puši.