Da li ste ikada osjetili iznenadnu, oštru bol u vratu nakon sjedenja između dva otvorena prozora?
Ako jeste, onda vam je jasno zašto je propuh neprijatelj broj jedan na Balkanu, čak i ispred mnogo ozbiljnijih prijetnji. Dok se ostatak svijeta smije našem paničnom strahu od strujanja zraka, vi vrlo dobro znate da to nije praznovjerje, to je fizički osjećaj koji blokira.
Suština problema leži u naglom hlađenju tijela. Kada ste zagrijani, a hladan zrak konstantno prelazi preko kože, dolazi do reakcije koju drugi narodi ne razumiju, ali mi itekako osjećamo. Mišići se grče, nervi se upale, a glava počinje da boli.
Možda zvuči kao šala za nedjeljni ručak, ali medicina ima objašnjenje. Nije riječ o „magičnom vjetru“, već o termoregulaciji. Kada vas propuh pogodi, cilja najosjetljivije dijelove tijela, vrat, leđa i lice. Lokalno hlađenje dovodi do sužavanja krvnih sudova i slabije cirkulacije.
Tijelo se pokušava braniti tako što grči mišiće kako bi proizvelo toplotu. Upravo to grčenje osjećate kao ukočenost i bol. Dakle, kada neko kaže da „propuh ubija“, zapravo misli na:
- upalu facijalnog živca (iskrivljenost lica)
- hroničnu ukočenost vrata i ramena
- glavobolje izazvane sinuzitisom
- bol u donjem dijelu leđa
U javnom prijevozu pravi je rat oko prozora, jedni mole da se otvori, drugi brane svoj život zatvarajući sve otvore. Promaja je više od zdravstvenog pitanja, ona je dio našeg identiteta. Od malih nogu učimo da se „čuvamo propuha “ čak više nego virusa.
Zanimljivo je da sjeverni narodi nemaju riječ za ovaj fenomen. Oni spavaju s otvorenim prozorima. Ali njihova tijela su navikla na hladnoću, dok je naš organizam osjetljiv na nagle promjene temperature.
Kako se zaštititi?
- Ne morate živjeti u zapečaćenoj sobi. Rješenje je pametno provjetravanje:
- Nikada ne pravite direktan prolaz vjetra kroz prostoriju u kojoj boravite.
- Ako želite svjež zrak, otvorite prozore široko na pet minuta i napustite sobu.
- Na poslu imajte šal ili prsluk ako klima „puše kao Sjeverni pol“.