Saudijski Aramco, najveći svjetski izvoznik nafte, upozorio je da bi moglo doći do „katastrofalnih posljedica“ za globalna tržišta nafte ako rat s Iranom nastavi ometati pristup Hormuškom moreuzu – ključnoj ruti za transport energenata, prenosi Reuters.
Osim što remete brodarski i osiguravateljski sektor, tekući poremećaji mogli bi se proširiti i ugroziti avijaciju, poljoprivredu, automobilsku industriju i druge sektore, rekao je izvršni direktor Aramca Amin Nasser tokom konferencijskog poziva o poslovnim rezultatima u utorak.
„To bi imalo katastrofalne posljedice za svjetska tržišta nafte, a što poremećaji duže traju, to će posljedice za globalnu ekonomiju biti drastičnije“, rekao je.
Dodao je da su globalne zalihe nafte trenutno na najnižem nivou u posljednjih pet godina.