Iran je objavio da preispituje nastavak pregovora sa Sjedinjenim Američkim Državama nakon najnovijih američkih vojnih udara na iranske ciljeve, objavila je iranska Studentska novinska mreža (SNN), pozivajući se na glasnogovornika Ministarstva vanjskih poslova.
Esmaeil Baghaei izjavio je da Teheran trenutno razmatra budućnost pregovaračkog procesa u svjetlu događaja od protekle noći, kada su američke snage izvele napade na iranske ciljeve.
Baghaei je optužio Sjedinjene Države i Izrael za "ponovljena kršenja primirja" te ustvrdio da se diplomatija ne može voditi u uvjetima stalne vojne eskalacije.
'Diplomatija se ne može odvijati u vakuumu. Potrebno je osigurati barem minimalne uvjete u kojima diplomatski proces može funkcionirati i napredovati', rekao je glasnogovornik.
Dodao je da Washington, prema stajalištu Teherana, podriva mogućnost napretka pregovora "kontradiktornim porukama, čestim promjenama stajališta i zahtjeva te ponovljenim kršenjima primirja".
Istovremeno je optužio Izrael za djelovanje u lošoj vjeri, navodeći nastavak izraelskih vojnih udara na Liban kao primjer ponašanja koje dodatno otežava diplomatske napore.
Iranski državni mediji objavili su da su tokom noći snažne eksplozije odjeknule na otoku Qeshm, u gradu Bandar Abbasu i u okrugu Jask, trima strateški važnim lokacijama uz Hormuški moreuz.
Podsjećamo da je vojska SAD objavila danas da je završila napade na Iran pokrenute kao odgovor na obaranje američkog helikoptera Apache, a Teheran je poručio Washingtonu da njihov odgovor neće izostati.
Više zemalja Bliskog istoka osudilo je najnoviji val iranskih odmazdnih napada na države u regiji.
Ministarstvo vanjskih poslova Kuvajta saopćilo je da najnoviji "strašni" iranski napad predstavlja novu i opasnu eskalaciju u regiji.
U saopćenju je navedeno kako je riječ o "opasnoj eskalaciji" koja direktno ugrožava civilno stanovništvo.
Ministarstvo je dodatno poručilo da napad "odražava organizirani agresivni pristup" te da predstavlja kršenje suvereniteta Kuvajta.