Načelnik Općine Centar Srđan Mandić oglasio se povodom rasprave koja se pokrenula u javnosti te poručio da će, dok god obavlja tu funkciju, koristiti svoje diskreciono pravo kako bi Denisu Barti omogućio da nastavi svirati i pjevati u Ferhadiji ispred gradske Tržnice.
Podsjećamo, debatu je pokrenula jedna Sarajka koja je javno otvorila pitanje da li Barta treba izvoditi narodnu muziku u centru grada, zatraživši da mu se za nastupe pronađe neka druga lokacija.
"Denis Barta je naše dijete"
Mandić je u objavi na društvenim mrežama podsjetio na tešku sudbinu ovog mladića, ali i na njegov nevjerovatan talenat i lavlje srce.
Denis Barta je naše dijete. Nije mogao birati svoj život niti svoju sudbinu koja je bila surova. Osim što je slijep, njegova bolest onemogućava mu da koristi ruke pa Denis bez pomoći članova svoje porodice nije u mogućnosti obavljati radnje poput hranjenja, pranja zuba i slično, no ono što on može i čini s nevjerovatnom lakoćom je sviranje", napisao je Mandić.
Načelnik je takođe podsjetio da je Barta ranije pobijedio na regionalnom takmičenju mladih talenata, a da je osvojenu nagradu od 50.000 KM podijelio između Roditeljske kuće u Sarajevu i djece s invaliditetom u Hrvatskoj.
Muzika kao terapija i pravo na komadić sreće
Denis već godinama tokom ljetnih mjeseci svira u Ferhadiji po sat ili sat i po, što mu, prema riječima njegove porodice, predstavlja svojevrsnu terapiju i prozor u svijet.
"Moja načelnička ovlaštenja daju mi mogućnost da izdam saglasnost i ja to sa zadovoljstvom činim od prvog dana. Ako mu je i minut pjevanja pred Tržnicom olakšao život barem malo, onda sam još sretniji", poručio je načelnik Općine Centar.
Mandić je zaključio kako svako ima pravo na svoj "komadić sreće" i da nikome ne bi trebalo uskraćivati rijetke trenutke radosti, posebno ljudima koji kroz umjetnost crpe snagu za tešku svakodnevicu. Svoju poruku završio je riječima podrške: "Sviraj i pjevaj, dragi naš Denise."