Situacija na Bliskom istoku dodatno je eskalirala nakon što je Iran rano u utorak izveo napad na kuvajtski supertanker "Al-Salmi" u blizini obala Dubaija.
Ovaj napad dolazi kao direktan odgovor na posljednje ultimatume američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je zaprijetio potpunim uništenjem iranske energetske mreže ukoliko se Hormuški tjesnac odmah ne otvori za plovidbu.
Tanker, koji je prevozio oko dva miliona barela sirove nafte vrijedne više od 200 miliona dolara, pogođen je dronom, što je izazvalo požar i oštećenje trupa. Vlasti u Dubaiju potvrdile su da je vatra stavljena pod kontrolu i da, srećom, nije bilo povrijeđenih članova posade. Ipak, ovaj incident izazvao je novi potres na globalnom tržištu energenata.
Jednomjesečni sukob, koji je počeo krajem februara udarima SAD-a i Izraela na Iran, već je odnio hiljade života i ozbiljno ugrozio svjetsku ekonomiju. Cijena američke sirove nafte premašila je 101 dolar po barelu, dok je u SAD-u cijena galona benzina prvi put u tri godine prešla granicu od četiri dolara.
Ovaj nagli skok cijena goriva postaje ozbiljan politički problem za Trumpa i Republikansku stranku uoči novembarskih izbora, jer direktno pogađa kućne budžete Amerikanaca, uprkos obećanjima o nižim cijenama energije i povećanju domaće proizvodnje.