Generalni sekretar NATO Mark Rutte izjavio je da je danas razgovarao s američkim predsjednikom Donald Trump o sigurnosnoj situaciji na Grenlandu i širem području Arktika.
„Razgovarao sam s predsjednikom Trumpom o sigurnosnom stanju na Grenlandu i Arktiku. Nastavit ćemo raditi na tome i radujem se susretu s njim u Davosu naredne sedmice“, poručio je Rutte u objavi na društvenoj mreži X, ne iznoseći dodatne detalje o sadržaju razgovora.
Politička i poslovna elita iz cijelog svijeta naredne sedmice okuplja se na godišnjem zasjedanju Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu, gdje se očekuje i nastup američkog predsjednika.
Razgovor dolazi u osjetljivom trenutku, s obzirom na to da je Trump ranije više puta iskazao interes za potpuno vlasništvo nad Grenlandom, koji je autonomni teritorij Danske. Također je zaprijetio uvođenjem viših carina za osam evropskih zemalja koje su pristale doprinijeti osobljem za NATO-ovu vojnu vježbu na Grenlandu.
Pitanje sigurnosti Arktika i strateškog značaja Grenlanda posljednjih mjeseci sve češće dolazi u fokus zapadnih saveznika, posebno u kontekstu rastućih geopolitičkih tenzija i vojnih aktivnosti u tom dijelu svijeta.