NATO je danas započeo godišnje vojne manevre pod nazivom „Steadfast Noon“, u kojima se uvježbava odbrana teritorije saveza upotrebom nuklearnog oružja.
Tokom naredne dvije sedmice, u vježbi će učestvovati oko 2.000 vojnika i 70 aviona, uključujući i njemačke borbene avione sposobne za transport američkih nuklearnih bombi stacioniranih u Evropi.
Ovogodišnje aktivnosti odvijaju se uglavnom u zračnom prostoru iznad Sjevernog mora, dok će baze u Volkelu (Nizozemska), Kleine Brogelu (Belgija), Lakenheathu (Engleska) i Skrydstrupu (Danska) imati ključne operativne uloge.
Njemačka vojska za vježbu je osigurala tri Tornada opremljena za bacanje nuklearnih bombi i četiri Eurofightera.
Iako NATO naglašava da je riječ o rutinskoj vježbi, savez time šalje i jasnu poruku Rusiji – spremnost da odgovori na svaku prijetnju i održi efikasno nuklearno odvraćanje.
Generalni sekretar NATO-a Mark Rutte izjavio je kako je cilj vježbe „osigurati da nuklearno odvraćanje ostane kredibilno, efikasno i spremno za svaku okolnost“.