radite li ovo

Neke navike kupaca u prodavnicama prodavačima idu na živce: Više bih volio da ljudi kradu nego da to rade

Raport.Ba
Mid Adult Buyer Shopping In Grocery Store
Confused female customer choosing food products on shelf in supermarket

Ako ne biste blokirali ljude na pločniku ili na autocesti, nemojte to činiti niti u supermarketu svojim kolicima, napominje Nick Leighton, američki stručnjak za lijepo ponašanje i domaćin podcasta Were You Raised by Wolves? te dodaje:

"Nemojte blokirati prolaze, naglo se zaustavljati ili iznenada mijenjati smjer. Imajte na umu "pravila ceste" i držite se desne strane“, kaže Diane Gottsman, autorica priručnika Modern Etiquette for a Better Life napominje kako u trgovini nikada ne bismo smjeli otvarati pakiranja kako bismo ih pomirisali, okusili ili provjerili čega sve ima unutra.

Upozorava i na to da svako ima drukčiju percepciju osobnog prostora pa nije u redu puhati nekome za vrat dok čekamo u redu – a niti gurkanje drugih ljudi kolicima nikako nije pristojno.

"Stani u red"

Na popisu stvari koje najviše iritiraju prodavače je ostavljanja proizvoda na pogrešnim mjestima, posebno kad se radi o smrznutoj hrani poput sladoleda ili povrća.

Forumaš Sweetshart piše kako ga izluđuje kada ljudi ostave stvari na blagajni pa odu po nešto što su zaboravili i ostave druge ljude da čekaju. Osim toga, neke od navike kupaca itekako dižu živce prodavačima.

Gore od krađe…

"Radim u supermarketu. Okej sam s tim da kupci rade nered na policama. Okej sam s tim da ljudi zablokiraju prolaz kolicima, koliko god to ponekad bilo glupo. Neko je nešto razbio ili prolio? Nema problema, gluposti se događaju i zato imamo čistače. Najsebičnija i najgora stvar koju vidim je kada kupci ostave smrznuti ili ohlađeni artikl na policama koje nisu za to namijenjene. Ne mogu vjerovati da neko može biti tako lijen. Ne želite taj sir, taj odrezak ili smrznutu pizzu? U redu, super. Samo ga vratite u frižider. Nije me briga hoću li pronaći smrznutu pizzu u dijelu sa sladoledom sve dok je još uvijek smrznuta. Iskreno, više bih volio da ljudi samo ukradu predmete umjesto da ih bace i unište. Stavljanjem smrznutih ili ohlađenih stvari na krivo mjesto činite gore nego da ih kradete – pokvarit će se i morat ćemo baciti savršeno dobru hranu“, piše Gorgashy.

Neki se forumaši pitaju zašto ljudi ne pripreme novac unaprijed, dok im prodavači skeniraju proizvoda.

"Zašto pustiti ljude da čekaju, kada to možete izbjeći", komentiraju. Ostavljena kolica na parkingu, djeca koja divljaju po trgovini, kao i ljudi koji jedu i piju hranu i pića iz dućana prije nego što ih plate također im dižu živce.

kupovina prodavnica Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu