Od 18 jučer novozaraženih ljudi u Zagrebu, dva su slučaja putovala u BiH, dvoje ih je došlo iz Srbije, dva su slučaja povezana direktno sa Đakovom, a ostalo su mlađi ljudi, njih 12, koji su bili u narodnjačkim klubovima.
Ukoliko vam dosad nije bilo jasno, čistokrvni Hrvati su operisani od korone. Niko nije bio zaražen dok nisu uletjeli u državu razni Bosanci, Srbi, Đoković i Dimitrov. Tako je otprilike zvučala racionalizacija epidemiloginje Alemke Markotić.
Najnovije pak ima objašnjenje: nisu za sve, ali za bar pola krivi su - srbijanski narodnjaci.
Dakle, da nije njih koji okupljaju omladinu u klubovima ne bi bilo ni puno zaraženih. Vrlo mudro i promućurno. Šta bi tek bilo da nekakav, nulti pacijent onomad nije smazao zaražena šišmiša. Pa možda ne bi bilo nijednog zaraženog nigdje.
"Praktično nema kluba u Zagrebu u kojem se neko nije zarazio, imamo 12 slučajeva zaraze mladih u klubovima. Tamo je nemoguće, među tim mladim ljudima, pohvatati sve kontakte, eventualno nam znaju reći s kim su poslije bili, ali u klubu ne. Nisam pametan šta da radimo oko klubova, nemoguće je od mladih očekivati da se tamo pridržavaju obaveznog razmaka i drugih mjera", kazao je jutros dr. Zvonimir Šostar, direktor Nastavnog zavoda za javno zdravlje "Dr. Andrija Štampar" Grada Zagreba.
U Zagrebu je jučer evidentirano novih 18 slučajeva zaraze, od kojih 12 u noćnim klubovima. Testiran je dosad rekordan broj ljudi, preko 340, kaže Šostar. Svih 12 zaraženih u klubovima su bili gosti, ljudi mlađe dobi.
Još veći apsurd, međutim, tek treba da uslijedi.
Naime, mjere Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo kažu da od će 1. jula moći biti i veći broj ljudi u klubovima nego dosad, njih do 350 u zatvorenom prostoru, a do hiljadu na otvorenom. Šostar kaže kako bi ih trebalo specifikovati, je nije isto 350 ljudi u manjem, ili većem klubu.
Jako je teško, i bit će i dalje teško držati ravnotežu između potreba ekonomije, i zdravlja, kaže Šostar, svjestan činjenice da novog "lockdowna" ne može, i ne smije biti.
Dotad zabavljajmo se odlukama i racionalizacijama otkud najednom u Hrvatskoj toliko zaraženih koronavirusom. Eno i Gorana Ivaniševića zarazilo, čak.
Možda bi ih bilo manje da mladi slušaju Vojka V, nego srbijanske narodnjake.
Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu
Region
Neko ih sabotira, ili su Srbi, Ili masoni. U Hrvatskoj potpuno izgubili kompas
Raport.Ba