Sasvim otvoreno

Nermin Tulić za Raport: Patriotizam se pojavi kad igra fudbalska reprezentacija, svako se zabavio o svom jadu

Moja država je moja porodica i tu sam sretan, a u pravoj državi imenom Bosna i Hercegovina ništa lijepo da doživim, govori Tulić
Piše: Larisa Sarajlić-Ramović
439011257 10229500849720606 3305121889875484689 n

Naš veliki glumac Nermin Tulić (73) na naš poziv povodom Dana Državnosti Bosne i Hercegovine iskreno nam je rekao da mu se vrtlo teško fokusirati na tu temu zbog, kako kaže, "svega što se desilo s jadnim psom koji je u nedjelju izbačen iz tramvaja".

"Baš me je to naljutilo. Svugdje na svijetu mogu kućni ljubimci u javni prijevoz, a kod nas zakon donesen to je strašno", govori Tulić za Raport.

Sjećanje na zasjedne ZAVNOBiH-a

Kaže de bi za državni praznik trebalo da smo svi sretni.

"Sjećanje na zasjedne ZAVNOBiH-a, o onome svemu što smo učili u školi... Barem mi starije generacije smo to učili", govori Tulić.

Dodaje kako ne zna uče li o tome nove generacije.

"Ovdje u Federaciji vjerovano uče, ali u susjedstvu ili u komšiluku RS-u ne uče. Nama je to puno značilo. I sad znači, pogotovu mi koji smo preživjeli u Sarajevu i opsadu i ono sve što se dešavalo. I sačuvala se BiH, a onda sve to, taj neki lijepi ugođaj pokvaren zbog neke gluposti ljudske koju čine zli ljudi i onda čovjek ostane bez teksta i bez riječi", otvoren je Tulić.

Iza nas je težak period - požar u Domu penzionera u Tuzli, pedofilija, kriminal...

"I plus više od godinu nema nikakve optužnice za kamenolom u Jablanici, i to će se zaboraviti kao što će se zaboraviti i Tuzla i smrt starih i iznemoglih lica, sve i ubijene djevojke i žene, svakodnevno doživljavamo femicid. To je strašno", ogorčen je Tulić.

Govoreći o  o ZAVNOBiH-u, o 25. novembru, Tulić naglašava:

"Moja država je moja porodica i tu sam sretan, a u pravoj državi imenom Bosna i Hercegovina ništa lijepo da doživim. To je najgore.

Ne mogu da izađem napolje iz kuće jer trotoari su neočišćeni, nema šanse da prođem ni jednom ulicom u gradu. Očisti se za aute, automobili su važniji od ljudi ili su kolovozi očišćeni, ali trotoari ne.

Nisam ja naravno jedini, ima još ljudi... Ne znam je tačan broj ljudi sa posebnim potrebama i mnogi su izgubili dijelove tijela i u kolicima su da bi mi slavili 25. novembar Dan državnosti."

Ljudi jedva preživljavaju

Kod teme patriotizma u BiH također nije baš optimističan.

"Mislim da nema više onako... Patriotizam se pojavi kad igra fudbalska reprezentacija ili neka druga ekipa, u sportu se pojavi patriotizam, ostalo je sve odi mi - dođi mi što narod kaže. Tu sam pesimista što se tiče patriotizma, svako se zabavio o svom jadu, ljudi jedva preživljavaju, i još sad da slave... Meni je ro nelogično."

Nermin Tulić Dan državnosti BiH Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu