Izraelski premijer Benjamin Netanyahu obratio se novinarima ispred bolnice Soroka u Beershebi, koju je ranije pogodio iranski projektil. Govoreći o ulozi SAD-a u regiji, Netanyahu je istakao svoje povjerenje u američkog predsjednika Donalda Trumpa:
„Predsjednik Trump će učiniti ono što je najbolje za Ameriku. Vjerujem njegovoj prosudbi – on je izvanredan prijatelj, izvanredan svjetski vođa, izvanredan prijatelj Izraela i židovskog naroda“, rekao je Netanyahu.
Naglasio je odlučnost Izraela u borbi protiv prijetnje nuklearnog oružja:
„I mi ćemo učiniti ono što moramo učiniti – i činimo to. Posvećeni smo uništenju prijetnje nuklearnog uništenja koja visi nad Izraelom.“
Osvrnuo se i na američko-izraelsku saradnju:
„Moram reći da je partnerstvo sa Sjedinjenim Državama, partnerstvo s predsjednikom Trumpom, s kojim gotovo svakodnevno razgovaram – nevjerovatno. Mislim da je njegova odlučnost, njegova čvrstoća i jasnoća kad kaže da Iran ne može imati nuklearno oružje – neupitna.“
Dodao je jasnu poruku za Iran:
„Da bi se to ostvarilo, Iran ne smije obogaćivati uran. Tako je jednostavno. Dao im je priliku da to riješe pregovorima, a oni su ga zavlačili. A vi ne zavlačite Donalda Trumpa – on zna igru.“
Na pitanje o mogućem američkom uključivanju u napade, Netanyahu je rekao da je to isključivo odluka predsjednika Trumpa, ali je potvrdio da SAD već pružaju značajnu pomoć u obrani izraelskog zračnog prostora.
U emotivnom dijelu obraćanja, Netanyahu je ispričao kako sukob utiče i na njegovu porodicu:
„Cijeli izraelski narod plaća cijenu. Prolazimo kroz blitz, i prolazimo kroz to na nevjerovatan način. Ljudi su ranjeni, obitelji su izgubile svoje najmilije. Svaki od nas plaća osobnu cijenu, a ni moja porodica nije izuzeta – moj sin Avner po drugi put morao je otkazati vjenčanje zbog raketnih prijetnji. To je osobna cijena i za njegovu zaručnicu, a moram reći da je moja draga supruga heroina, i ona plaća osobnu cijenu.“