Politika

Nikšić o sankcijama Dodiku i Cvijanović: Krajnje je vrijeme da se za Britancima povede EU, a i da visoki predstavnik ispuni svoju obavezu

Raport.Ba
nermin niksic

"Sankcije koje je Velika Britanija izrekla Miloradu Dodiku i Željki Cvijanović bitan su korak ka zaštiti stabilnosti Bosne i Hercegovine, ali i cijelog Zapadnog Balkana. Zahvalan sam prijateljima u Velikoj Britaniji na jasnom, odlučnom potezu koji su povukli. Krajnje je vrijeme da se za primjerom Velike Britanije povede Evropska unija, ali i da visoki predstavnik ispuni svoju obavezu preuzetu Dejtonskim sporazumom. Svakim danom kojim izostaju konkretne sankcije i suspenzija neustavnih postupaka iz RS, podržava se pozicija separatista", kaže u reakciji na današnje sankcije Dodiku i Cvijanović predsjednik SDP-a BiH Nermin Nikšić.

On ocjenjuje da izostanak sankcija znači da Dodik i ostali putinovski kadrovi svakim danom postaju sve hrabriji, bezobrazniji i oholiji u rušenju države.

"Sad već imamo i glasne najave Dodikovih bek-vokala okupljenih oko nevladinog udruženja HNS o pravljenju novih Donjecka i Luganska na jugu Bosne i Hercegovine. Ruska zastava na Dodikovom reveru nije ništa drugo nego najava ukrajinskog scenarija. Reakcija na sinhronizovano rušenje države mora biti brza, odlučna i opsežna. Reakcija mora doći odmah. Evropa mora shvatiti da imamo posla s ljudima koji su zarad zaštite svojih privilegija spremni i da ugroze mir u Bosni i Hercegovini", govori Nikšić.

Predsjednik SDP-a BiH kaže da je rješenje jasno: sankcije i razvlašćivanje rušitelja pravnog poretka i ubrzan pristup EU.

"SAD i Velika Britanija su primjer koji treba slijediti. Na potezu je već odavno EU i visoki predstavnik. Nadam se da će potez povući prije nego što bude kasno", ocijenio je Nermin Nikšić.

Milorad Dodik Nermin Nikišć SDP Željka Cvijanović Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu