velika ulaganja

Nippon Steel investira 38,5 milijardi dolara u narednih pet godina globalno

Raport
Piše: Raport
Nippon Steel

Japanska kompanija Nippon Steel objavila je da namjerava investirati približno 6.000 milijardi jena (38,5 milijardi dolara) globalno tokom narednih pet godina.

„Kako bismo poboljšali profitabilnost daljim jačanjem naše baze zarade u Japanu i dramatično povećali profit sprovođenjem naše globalne strategije rasta u inostranstvu, naš plan je da uložimo kapital i poslovanje u ukupnom iznosu od 6.000 milijardi jena tokom narednih pet godina“, navodi se.

Novi investicioni plan ima za cilj modernizaciju visokih peći i pojednostavljenje određenih poslovnih operacija kao odgovor na smanjenje domaće potražnje za željezom i čelikom.

U međuvremenu, kompanija je objavila da očekuje da će njen godišnji globalni kapacitet proizvodnje sirovog čelika porasti na najmanje 100 miliona metričkih tona do sredine 2030-ih sa sadašnjih 82 miliona, jer planira širenje zasnovano na investicijama na svojim ključnim tržištima u rastu.

U junu je Nippon Steel zaključio ugovor vrijedan 15 milijardi dolara za kupovinu kompanije US Steel i obavezao se da će investirati 11 milijardi dolara u kompaniju, što će se kasnije povećati, jer nastoji da ojača svoje prisustvo na američkom tržištu usljed slabe potražnje za čelikom u Japanu.

Nippon Steel globalno Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu