Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikola Špirić obavijestio je predsjedavajućeg ovog doma Kemala Ademovića da tri delegata iz Kluba srpskog naroda neće prisustvivati sjednici zakazanoj za srijedu, 8. april.
Špirić je u dopisu naveo da je Ademović, kojem je u neformalnom razgovoru ukazivao na to da sjednicu ne zakazuje u sedmicama velikih pravoslavnih i katoličkih praznika, zasjedanje zakazao samoinicijativno.
"Iz navedenih razloga, kao i ranije preuzetih obaveza, obavještavam Vas da tri delegata iz Kluba srpskog naroda neće biti u mogućnosti da prisustvuju zakazanoj sjednici, naveo je Špirić u dopisu.
On je ukazao na dosadašnju praksu u kojoj nije bilo uobičajeno zakazivanje sjednica u sedmicama kada se obilježavaju veliki praznici.
"Izražavam očekivanje da je u konkretnom slučaju riječ o izuzetku, kao i da ćete se ubuduće vratiti praksi usaglašavanja bar termina sjednica sa druga dva člana Kolegijuma, kao važnog preduslova za njihovo uspješno zakazivanje" naveo je Špirić.
Hitna sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine koaj je zakazana je za srijedu, 8. aprila predviđa i raspravu o Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o akcizama u BiH, koji je ranije usvojio Predstavnički dom, a koji predviđa da u slučaju poremećaja tržišta ili drugog opravdanog razloga Vijeće ministara BiH može donijeti odluku o privremenom ukidanju ili smanjenju iznosa akcize na naftne derivate.
Odluka bi se donosila na period od maksimalno šest mjeseci u toku jedne kalendarske godine.