Pravni koraci

Njemačka grupa zabranila Trumpu korištenje njihovih pjesama: 'Prijateljski pozdravi iz stare Evrope'

Raport
Piše: Raport
Frohe Ostern
(Foto: Marian Gold official/Instagram)

Njemačka grupa "Alphaville" najavila je da će poduzeti pravne korake protiv Donalda Trumpa zbog korištenja njihovog velikog hita "Forever Young" u jednom od njegovih promotivnih videa. 

Sporni video objavljen je prije dva dana na Trumpovoj društvenoj mreži Truth Social, a prikazuje njegov život od djetinjstva do danas pomoću animacija generiranih umjetnom inteligencijom.

Vođa benda Marian Gold oglasio se na službenom Instagram profilu "Alphavillea".

 

"Budući da se mi, bend 'Alphaville', ni na koji način ne slažemo s političkim stavovima Donalda Trumpa, štoviše, gnušamo ih se, pobrinut ćemo se da se ova objava odmah ukloni s interneta. Ovim putem zabranjujemo svako daljnje korištenje muzike 'Alphavillea' od strane Republikanske stranke i njenog predsjednika", stoji u saopćenju, a potpisano je s "prijateljskim pozdravima iz stare Evrope" i imenom pjevača Mariana Golda.

"Alphaville" je osnovan početkom osamdesetih godina u Münsteru, a osim po hitu "Forever Young", svjetsku slavu stekli su i pjesmom "Big in Japan".

Od originalne postave danas je u bendu ostao samo pjevač Marian Gold.

 

Njihov legendarni album "Forever Young" iz 1984. godine ostao je simbol jedne generacije, a istoimena pjesma nedavno je doživjela i drugu mladost u saradnji s Davidom Guettom i Avom Max.

"Alphaville" se ovim potezom pridružio  nizu poznatih muzičara koji su Trumpu zabranili korištenje svojih pjesama, posebno tokom predizbornih skupova.

Među njima su Adele, "The Rolling Stones", Neil Young, Elton John, Bruce Springsteen...

"Alphaville" Donald Trump Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu