euro 2024

Njemačku spasio VAR, a onda su ubacili u brzinu više i Danska je bila nemoćna

Fudbalska reprezentacija Njemačke pridružila se Švicarskoj u četvrtfinalu Evropskog prvenstva savladavši Dansku 2:0.

Silovit start domaćina turnira u Dortmundu i već poslije tri minute su poslije kornera, a preko Nica Schlotterbecka, poveli. Međutim, glavni sudija Michael Oliver odmah je to poništio zbog prekršaja koji je načinio Joshua Kimmich.

Upravo je Kimmich tri minute kasnije ozbiljno testirao Kaspera Schmeichela udarcem sa distance kada mu je ostavljeno previše prostora. Malo je nedostajalo da vidimo gol turnira. Lopta je išla pod prečku. Samo nekoliko trenutaka kasnije, poslije kornera, novi pokušaj Schlotterbecka za još jednu reakciju Schmeichela.

Motori njemačkog tima se nisu gasili, konstantno su vraćali posjed, Kai Havertz je također imao dobru šansu da promeni rezultat, ali Kasper Schmeichel je bio skoncentrisan.

Nakon brojnih naleta Njemačke, u 21. minuti smo vidjeli čudesan pas iz posljednje linije Danske od strane Andersena, ka Christianu Eriksenu koji je u tom momentu trčao u prostor. Brutalan prijem, ali udarac koji je izblokiran. Ipak, Danci su vrlo jednostavno u ovoj situaciji došli do pozicije da ugroze Manuela Neuera i upozorili Nijemce. Ubrzo su još jednom priprijetili nimalo naivnim udarcem Joachima Maehlea koji se sjajno pojavio i ukrotio tešku loptu.

Oslobodili su se Danci pritiska, uspjeli da koliko-toliko ispariraju u posjedu, ali utom se dogodio i prekid u trajanju od petnaestak minuta kada su počele da sijevaju munje iznad ''Signal Iduna parka''. Michael Oliver je u 35. minuti odlučio da pošalje igrače u svlačionice iz bezbjednosnih razloga.

Nakon povratka na teren, Nijemci su odmah imali još jednu stopostotnu šansu preko Kaija Havertza, da bi Hjulmandov tim odgovorio preko odlične kontre koju je udarcem okončao Rasmus Hojlund, a Manuel Neuer bio izvrstan na golu.

Samo što je startovalo drugo poluvrijeme i Danci su postigli gol preko Joachima Andersena, ali kako se njegov imenjak Maehle našao u ofsajdu u toj akciji, još jednom smo vidjeli poništeno slavlje. To se pretvorilo u košmar, pošto je u sljedećem napadu upravo Joachim Andersen bio tragičar jer ga je David Raum pogodio u ruku, a poslije VAR snimka utvrđeno je da je penal. Kai Havertz ga pretvara u gol i od 53. minute vidjeli smo, konačno, promjenu na semaforu.

Ona je mogla biti udvostručena samo nekoliko trenutaka kasnije kada je Havertz pokazao genijalnost u jednom momentu, da bi se možda i obrukao u sljedećem kada je u situaciji ''jedan na jedan'' promašio. Pokraj njega je trčao Leroy Sane koji je srušen, ali Michael Oliver je tu pustio prednost i penal nije sviran. Bio bi, da ga je Havertz uposlio…

Iako su Danci pokušali da odgovore, Nijemci su zaista bili bolji tim koji je uočio da je Joachim Andersen indisponiran, pa su preko sjajnog pasa Schlotterbecka za Jamala Musijalu došli i do drugog gola. Andersen je bio neodlučan, lako je ispao i odustao u borbi za loptom, a ofanzivac Bayerna je ''pregazio'' do kraja i savladao Schmeichela u 68. minuti.

Znatno je opao elan danskoj selekciji i nisu uspjevali značajnije da priprijete golu Manuela Neuera od tog momenta. Tek poneki napadi su se pojavljivali, što je nedovoljno.

Postigli su Nijemci i treći gol preko Floriana Wirtza, ali i on je poništen zbog ofsajda.

Protivnik Njemačke u četvrtfinalu bit će pobjednik duela Španija - Gruzija.