Stanje na terenu

Noć puna neizvjesnosti u Goraždu: Drina raste iz sata u sat, vodosnabdijevanje moguće tek sutra ujutro

Raport
Piše: Raport
Screenshot 2026 01 06 204611

Građane Bosansko-podrinjskog kantona Goražde očekuje još jedna teška i neizvjesna noć, jer vodostaji rijeka i dalje rastu, a situacija na terenu ostaje ozbiljna. Prema podacima s terena, u večernjim satima vodostaj Drine u Goraždu iznosio je 265 centimetara, rijeke Prače 131 centimetar, dok je Kolina u Foči dostigla 150 centimetara.

Nadležne službe apelirale su na građane da budu maksimalno oprezni, posebno u priobalnim područjima, te da redovno prate zvanične informacije o razvoju situacije.

Zbog porasta vodostaja Drine i plavljenja pumpi u Fabrici vode u Vitkovićima, iz koje se Goražde snabdijeva pitkom vodom, grad je od sinoć bez redovnog vodosnabdijevanja. Na vanrednoj zajedničkoj sjednici Gradskog i Kantonalnog štaba Civilne zaštite odlučeno je da će voda biti puštena u sistem tek u jutarnjim satima, nakon što se osiguraju tehnički uslovi i zaštite pumpe.

Radnici Javnog komunalnog preduzeća „6. mart“ Goražde cijelu noć su na terenu i rade na sanaciji nastalih problema kako bi se vodosnabdijevanje što prije normaliziralo.

Iz Zavoda za javno zdravstvo najavljeno je da će, odmah po puštanju vode u sistem, biti provedene obavezne analize zdravstvene ispravnosti vode, prije nego što se ona proglasi sigurnom za upotrebu.

Nadležne službe dodatno upozoravaju da bi se, usljed loših vremenskih prilika, u narednim danima mogli pojaviti novi problemi na vodovodnoj mreži, kao i odroni i klizišta na ugroženim područjima. Najavljeno zahlađenje i pad temperatura mogli bi dodatno zakomplicirati već tešku situaciju na terenu.

Drina BPK Goražde Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu