kvalifikacije za ep

Nogometašice BiH pobijedile Maltu, prvi bodovi za novog selektora

Ženska nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine u 3. kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2025. godine u Švajcarskoj pobijedila je večeras u okviru B3 grupe Lige B na Malti domaću selekciju rezultatom 1:0 (0:0).

BiH je tako pod vodstvom novog selektora Selvera Hodžića osvojila prve bodove, jer su "Zmajice" u prethodna dva meča poražene u gostima od Portugala (0:3) te u Zenici od Sjeverne Irske (1:3).

Strijelac jedinog gola na večerašnjem meču bila je kapitenica Milena Nikolić, koja je u 88. minuti pretvorila u gol odličan centaršut Amele Kršo sa lijeve strane.

BiH je, inače, tokom cijelog meča imala bolje šanse, a u prvom poluvremenu ponajbolju u gol, na centaršut Minele Gračanice sa desne strane, u 20. minuti nije uspjela pretvoriti Amela Kršo. Ona je dobro šutirala glavom sa oko sedam metara iskosa, ali je lopta otišla pored desne stative.

Veliku priliku imala je i Gačanica u 52. minuti, nakon što joj je loptu glavom uputila Milena Nikolić, ali Gačanica nije uspjela stići loptu. Gol domaće selekcije bio je prazan.

Ista igračica ni u 54. minuti nije uspjela iz blizine realizirati dobru šansu, a pri tome je dobila i udarac u glavu, da bi je u 68. minuti zamijenila Alma Krajnić.

BiH je u pet mečeva protiv Malte upisala i četvrtu pobjedu, dok je jedan susret okončan neriješeno. Bio je ovo i prvi uspjeh bh. tima nakon četiri uzastopna poraza u kojima su naše reprezentativke postigle samo jedan gol (protiv S. Irske 1:3), dok su ukupno primile 16 golova- dva puta po 0:5 protiv Švedske, 0:3 kod Portugala te 1:3 kod kuće od Sjeverne Irske.

BiH je večeras igrala u sastavu: Hodžić, Slišković, Milinković, M. Hasanbegović, Kaptenović, Spasojević, Aleksić, Ekić (90. Krajšumović), Nikolić, Kršo (90. Čule), Gačanica (68. Krajnić).

U okviru ove grupe večeras će Portrugal ugostiti Sjevernu Irsku (21.45 sati). Tabela grupe B3: Portugal 6 (-1), Sjeverna Irska 4, BiH 3 i Malta 1 bod.

Selekcija BiH će i naredni meč, u utorak, 4. juna u 16 sati, igrati protiv Malte, ali ovaj put u Trening centru Nogometnog saveza BiH u Zenici.