Njemački liječnici istražuju novi postupak radioterapije za pacijente oboljele od raka, a uključuje kombinaciju dvije različite tehnike. Koristilo bi se snimanje magnetskom rezonancom cijelog tijela pacijenta u stvarnom vremenu sa sistemom za protonsko zračenje. Mnogi smatraju da je riječ o revolucionarnom otkriću.
Naučnici su došli do otkrića koje bi moglo predstavljati prekretnicu u liječenju karcinoma. Njemački liječnici testiraju prototip pomoću kojeg se uparuje snimanje magnetskom rezonancom cijelog tijela pacijenta i to u stvarnom vremenu sa sustavom za protonsko zračenje.
Kombinacija dva alata za detektiranje karcinoma predstavlja usmjeravanje snopa protona na bolesno tkivo. Riječ je o prvom uređaju takve vrste u cijelom svijetu, prema podacima njemačkog Instituta za radioonkologiju OncoRay.
Pacijenti koji boluju od ove teške bolesti se inače nadziru MRI-om za vrijeme trajanja radioterapije. Zahvaljujući tome, slike nastale nakon uspješno provedene magnetske rezonance omogućuju bolje razlikovanje tumora od zdravog tkiva, što nije baš slučaj s brojnim drugim postupcima, piše news-medical.net.
Upravo zbog ovog pristupa testiranju, preciznije je određivanje dijela tijela koje treba ozračiti. Uz to, mogu se prepoznati promjene u obliku i veličini koje se mogu pojaviti između dvije radioterapije.
Ovaj prototip omogućuje istraživanje do koje mjere se točnost protonske terapije može poboljšati magnetskom rezonancijom. Inače, ovaj uređaj je postavljen u Medicinskom centru Sveučilišta u Dresdenu.