Promijenila smjer

Novi detalji tragedije na Jadranu: Jedrilicom nije upravljao skiper nego putnik

Tragedija se dogodila jučer prijepodne u kanalu između Brača i Šolte
Raport
Piše: Raport
Uvidjaj jedrilica
Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL

U istrazi teške pomorske nesreće kod Splita, u kojoj su poginula četiri češka državljanina, pojavile su se nove nezvanične informacije. Prema njima, u trenutku kada je katamaran naletio na jedrilicu, za njenim kormilom nije bio skiper, već jedan od stradalih putnika, piše Dalmatinski portal.

Tragedija se dogodila prekjučer prijepodne u kanalu između Brača i Šolte, a na katamaranu Krilo Eclipse danas je nastavljen uviđaj.

U nesreći su, podsjetimo, poginule četiri osobe, dok ih je četvero spašeno i prevezeno u splitsku bolnicu. Svi su češki državljani. Iz KBC-a su nakon pregleda pušteni skiper i dvije putnice, dok je jedna žena zadržana na liječenju zbog prijeloma kralježnice.

Policija će, kako se očekuje, ispitati sve preživjele s jedrilice. Izjave će dati i komandant katamarana, prvi oficir i kormilar, kao i putnici s katamarana koji bi mogli imati korisne informacije o okolnostima sudara.

Važan dio istrage mogli bi biti i francuski državljani koji su se u trenutku nesreće nalazili na obližnjoj jedrilici. Nezvanično se saznaje da su snimili sam trenutak sudara, a taj bi snimak istražiteljima mogo biti od presudne pomoći u rasvjetljavanju događaja.

Oba plovila kretala su se u istom smjeru, prema Hvaru. Jedrilica je isplovila iz Trogira i plovila je na motorni pogon, dok je brzi putnički katamaran Krilo Eclipse isplovio iz Splita. Na pramcu i desnom trupu katamarana vidljiva su oštećenja nastala u sudaru.

Prema nezvaničnik informacijama Dalmatinskog portala, jedrilica je u posljednji trenutak navodno promijenila smjer plovidbe. U trenutku nesreće na komandnom  mostu katamarana nalazili su se prvi oficir i kormilar.

Kao što je uobičajeno u ovakvim situacijama, naloženo je uzimanje uzoraka krvi i urina češkog skipera te komandanta i prvog oficira katamarana radi toksikološke analize. Također je naložena i obdukcija tijela poginulih.

Provest će se i vještačenje kako bi se utvrdili tačni uzroci pomorske nesreće. Jedrilica, koja je potonula na dubinu veću od 50 metara, bit će izvučena radi detaljnog pregleda.

Jadran pomorska nesreća Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu