Društvenim mrežama širi se snimak "drugog heroja" s australske plaže Bondi koji se u nedjelju hrabro suprotstavio napadaču koji je pucao na ljude.
Kako javlja Daily Mail, na snimku se vidi kako se muškarac šunja prema pješačkom mostu s kojeg je ubica otvorio vatru na gomilu koja se okupila radi proslave Hanuke.
Prikrao se tada već ranjenom napadaču i onda nogom odgurnuo pušku.
Zatim je podignuo ruke u zrak i vikao policiji da ne puca na njega. Međutim, samo nekoliko trenutaka kasnije, čini se da su policajci zapucali upravo u njegovom smjeru, a na njega su nasrnuli i drugi ljudi koji su našli na mjestu horora jer su ga zamijenili za napadača.
Policajci su ubrzo shvatili što se događa te su ga spustili na tlo i spriječili druge da ga napadaju, a zatim su ga izvukli na sigurno.
Njegov identitet kasnije je potvrdila advokatica Alison Battison koja ga i zastupa. Navela je da je riječ o izbjeglici s Bliskog istoka koji u Australiji živi oko deset godina, ali i dalje ima tek privremenu vizu bez garantiranog puta prema stalnom prebivalištu.
Advokatica navodi da je njen klijent A.B., koji se inače oženio Australkom i s njom ima djecu, čuo pucnjavu i potrčao prema mostu dok su drugi bježali.
"Izašao je iz taksija, čuo pucnjeve. Drugi ljudi su bježali, a on je potrčao prema zvuku pucnjave", rekla je.
Mediji su ga prozvali "drugim herojem" jer se ranije pojavia snimak Sirijca Ahmeda el Ahmeda, koji je s leđa prišao drugom napadaču i uspio mu iščupati oružje iz ruke. Sam Ahmed u sukobu je zadobio nekoliko prostrjelnih rana te je završio u bolnici na liječenju.
Podsjetimo, krvavi antisemitistički napad u Sydneyju izveli su otac Sajid Akram (50) i sin Naveed Akram. Ubili su 15 ljudi, među njima i dijete, te ranili njih 42.