oglasili se roditelji

Novi kolaps EMIS sistema za upis u vrtiće: Odgovornost je na ministrici Hota-Muminović

Raport
Piše: Raport
hota muminovic

Danas, 18.02.2026. godine, u 10:00 sati trebao je biti otvoren EMIS sistem za nastavak upisa djece u predškolske ustanove u Kantonu Sarajevo. U 10:25 sistem je za većinu roditelja i dalje nedostupan, saopćila je neformalna grupa roditelja djece koja se upisuju u predškolske ustanove u Kantonu Sarajevo.

Njihovo saopćenje prenosimo u cjelosti.

"Roditelji masovno prijavljuju nemogućnost prijave, dok oni koji uspiju ući zatiču apsurdnu situaciju - ranije uredno verifikovani dokumenti sada su označeni kao „neverifikovani", zbog čega nije moguće izvršiti odabir vrtića.

Nakon poništenja januarsko-februarskog roka, pomjeranja termina i višesedmične neizvjesnosti, ovo je još jedan udar na roditelje koji pokušavaju ostvariti osnovno pravo svoje djece na predškolski odgoj i svoje pravo na rad.

Postavljamo jasno pitanje ministrici Naida Hota-Muminović:

  • Ko je odgovoran za ponovni kolaps sistema?
  • Kako je moguće da verifikovana dokumentacija nestaje ili se mijenja?
  • Hoće li iko snositi odgovornost za kontinuirani haos u procesu upisa?

Roditelji nisu dužni trpjeti tehničke eksperimente, organizacione propuste i stalne izmjene pravila. Svaki pad sistema znači dodatni stres, finansijski pritisak i egzistencijalnu neizvjesnost za porodice.

 

Ovo više nije pitanje "tehničkih poteškoća", već pitanje odgovornosti.

Očekujemo hitno javno obraćanje ministrice i konkretne mjere - sastanak sa roditeljima povodom kriterija i garanciju da niko neće biti oštećen zbog sistemskih grešaka", naglasili su.

 

vrtići Kolaps Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu