Rast akciza

Novi udar na džepove pušača: Od danas skuplje cigarete i duhan u BiH

Raport
Piše: Raport
cigare

Cijene cigareta u Bosni i Hercegovini od danas rastu, nakon što je Uprava za indirektno oporezivanje BiH donijela odluku o novim iznosima minimalne i specifične akcize na cigarete i duhan za pušenje za 2026. godinu.

Kako je saopćeno iz UIO BiH, Upravni odbor ove institucije usvojio je odluku koja je stupila na snagu 1. januara 2026. godine, a kojom se povećava minimalna akciza na cigarete.

Prema novoj odluci, minimalna akciza na hiljadu komada cigareta u 2026. godini iznosi 188,50 KM, što odgovara iznosu od 3,77 KM po pakovanju od 20 cigareta. U poređenju s 2025. godinom, kada je minimalna akciza iznosila 179 KM po hiljadu komada odnosno 3,58 KM po pakovanju, riječ je o povećanju od 9,50 KM ili 5,3 posto.

Specifična akciza na cigarete ostaje nepromijenjena i iznosi 1,65 KM po pakovanju od 20 cigareta.

Povećanje je zabilježeno i kod duhana za pušenje. Akciza na ovu vrstu proizvoda utvrđena je na 80 posto minimalne akcize na cigarete te u 2026. godini iznosi 150,80 KM po kilogramu. U 2025. godini taj iznos bio je 143,20 KM, što predstavlja povećanje od 7,60 KM, također za 5,3 posto.

Iz UIO BiH navode da će odluka biti objavljena na zvaničnoj internet-stranici ove institucije, gdje će proizvođači i distributeri moći pronaći detaljna uputstva o obavezama, rokovima za dostavljanje popisnih listi zaliha akciznih proizvoda, kao i informacije o eventualnom formiranju novih maloprodajnih cijena.

Na osnovu dosadašnje prakse, povećanje akciza gotovo sigurno će dovesti i do rasta maloprodajnih cijena cigareta i duhana na tržištu Bosne i Hercegovine.

Upravni odbor UIO BiH donio je i odluku o visini stope kompenzatorne kamate za period od 1. januara do 30. juna 2026. godine. Ta stopa ostaje nepromijenjena i iznosi 12 posto.

cigarete Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu