mjere prevencije

Novi zakon u FBiH: Počinje borba protiv nasilja nad ženama – stiže okvirni protokol za sve nadležne organe

Raport.Ba
Ramo-Isak-1

Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak i direktor Gender centra Federacije BiH Samir Numanović razgovarali su danas o primjeni Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u Federaciji Bosne i Hercegovine, koji je usvojen početkom 2025. godine. Fokus sastanka bio je i na mjerama prevencije nasilja nad ženama.

Numanović je informisao ministra Isaka da je novim Zakonom predviđena obaveza Gender centra da izradi Okvirni protokol o postupanju u slučajevima nasilja, kojim će biti jasno definisane obaveze svih nadležnih organa u procesu prevencije, postupanja i zaštite žrtava nasilja.

„Protokol će usvojiti Vlada Federacije BiH, čime će se dodatno standardizirati i ojačati institucionalni odgovor na nasilje nad ženama i u porodici“, kazao je Numanović.

Ministar Isak istakao je da je Federalni MUP već aktivno uključen u implementaciju Zakona, te da je pristupljeno izradi propisa koje, prema Zakonu, treba da donese Ministarstvo unutrašnjih poslova FBiH.

„Za dva propisa su već izrađene radne verzije, koje su poslane kantonalnim ministarstvima unutrašnjih poslova radi dostavljanja primjedbi i sugestija“, kazao je Isak, te naglasio važnost saradnje svih nivoa vlasti u borbi protiv nasilja.

Sastanak je još jednom potvrdio opredijeljenost nadležnih institucija Federacije BiH da zaštita žena i žrtava porodičnog nasilja postane konkretna, sistemska i efikasna, a ne samo deklarativna.

Ramo Isak Samir Numanović Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu