Rizik od sukoba

Novi Zeland ulaže 12 milijardi dolara u odbranu: ‘Udaljenost nam više nije zaštita’

Vlada Novog Zelanda najavila je ulaganje 12 milijardi dolara (10.92 milijardi eura) tokom sljedeće četiri godine u "moderne, borbeno sposobne" Novozelandske odbrambene snage (NZDF), piše novozelandski RNZ.

Plan predviđa povećanje novozelandske odbrambene potrošnje s nešto više od jednog posto BDP-a na više od dva posto u sljedećih osam godina. Posljednji put odbrambena potrošnja iznosila je dva posto BDP-a početkom 1990-ih.

Jedan od ključnih elemenata plana uključuje nabavu novih raketnih sistema "za odgovor na neprijateljske brodove na većim udaljenostima" tokom sljedeće četiri godine. Također se predviđa proširenje pomorskih udarnih sposobnosti odbrambenih snaga kako bi se omogućili "dugometni udari iz više domena" između 2029. i 2039. godine.

"Odgode plana bile su potrebne zbog geopolitičkih promjena"

Rad na planu započeo je u augustu 2023., a prvotno se očekivalo da će biti dovršen sredinom 2024., ali je odgođen, dodatno nakon potonuća broda Manawanui.

Ministrica odbrane Judith Collins izjavila je da su odgode bile potrebne zbog geopolitičkih promjena, piše RNZ. Na pitanje što je dodatno vrijeme donijelo, rekla je da se fokusiralo na bespilotne sisteme i visokotehnološke sisteme koje Novi Zeland može razviti za vlastite potrebe i za druge zemlje.

Premijer Christopher Luxon izjavio je da je ovo "vrlo važan strateški dokument za Novi Zeland" te da vlada želi osigurati njegovu kvalitetu, a ne brzinu izrade. "Možemo si to priuštiti. Znamo da je ovo veliki korak naprijed i velika obveza, ali unutar našeg trenutnog fiskalnog okvira to možemo financirati", rekao je Luxon.

Dižu odbrambenu potrošnju na dva posto BDP-a

Dodao je da će plan povećati obrambenu potrošnju Novog Zelanda na dva posto BDP-a, iako to nije bio glavni cilj. "Naš fokus nije samo postizanje određenog postotka BDP-a, već osiguravanje izgradnje odbrambenih snaga koje će učinkovito služiti Novom Zelandu u budućnosti", tvrdi Luxon.

Luxon je naglasio da plan predstavlja "značajnu promjenu u našoj odbrambenoj potrošnji i sposobnostima."

Plan su podržala oba koalicijska partnera Nacionalne stranke.

"Rizik od sukoba u našoj regiji se povećao"

"Moramo biti svjesni činjenice da se rizik od sukoba u našoj široj regiji povećao i moramo preuzeti svoju odgovornost kako na međunarodnoj, tako i na domaćoj razini… ne može biti prosperiteta bez sigurnosti", naveo je Luxon.

Novi Zeland ima odgovornost osigurati resurse za odbrambene snage kako bi se zaštitili nacionalni interesi zemlje "bilo u našoj neposrednoj regiji, u odbrani teritorija Južnog Pacifika, u savezu s Australijom ili u podršci kolektivnim sigurnosnim naporima s našim partnerima."

Collins je istaknula da je svijet inherentno opasniji te da su novozelandski odbrambeni djelatnici na prvoj liniji sigurnosti zemlje. "Oni ne mogu obavljati svoj posao bez odgovarajuće opreme i uvjeta. Ovaj plan definira resurse, opremu i podršku potrebnu za modernizaciju NZDF-a kako bi mogao djelovati sada i u budućnosti."

"Udaljenost nam više nije zaštita"

Collins je dodala da je plan "sveobuhvatan i vrlo nužan", te da se odbrana ne može zanemariti dok ne postane potrebna.

"Udaljenost više nije zaštita za Novi Zeland, ne kada imamo interkontinentalne balističke rakete lansirane u Pacifiku ili brodove s ogromnom udarnom moći koji ulaze u naše dvorište", rekla je Collins, referirajući se na sve veće vojne aktivnosti Kine u regiji.

Dodala je da plan "izvlači NZDF iz intenzivne njege i omogućuje rast tamo gdje je najpotrebnije."

Prošle sedmice RNZ-ovo istraživanje pokazalo je da otprilike polovica birača smatra da bi Novi Zeland trebao povećati svoju odbrambenu potrošnju.