Polaganjem cvijeća i odavanjem počasti, delegacija Kantona Sarajevo obilježila je 31. godišnjicu masakra koji se dogodio kod objekta DB „Butmir“, na ulazu s butmirske strane.
Sa agresorskih položaja Vojske Republike Srpske iz Kotorca ispaljeno je 7. maja 1995. godine nekoliko granata u pravcu ulaza u Tunel spasa, koje su ubile deset sugrađana i 11 ih teže i lakše ranilo. Tog kobnog dana ubijeni su: Aziz Fejzić, Zdravko Klačar, Bećir Kovačević, Fahrudin Kurtović, Mensur Smajić, Semir Smajić, Salih Smaka, Rasema Subašić, Vahid Šalaka i Staka Šarenac.
Savjetnik ministra komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Mladen Milosavljević kazao je da je današnje okupljanje trenutak sjećanja i čin poštovanja prema građanima ubijenim na tom mjestu 1995. godine, ali i prema više od 11 hiljada građana Sarajeva ubijenih tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu.
''Sjećanje na njih i na opsadu Sarajeva, tokom koje su građani patili pod nemogućim uvjetima, bez hrane, vode, električne energije i plina, uz konstantno granatiranje i snajpersku vatru, ostaje trajni podsjetnik na ljudsku hrabrost, izdržljivost i otpornost, ali i na strahote koje ne smijemo zaboraviti. Međutim, kultura sjećanja je više od toga. To nije samo prisjećanje na prošlost, nego i učenje iz prošlosti, pa je ovo okupljanje istovremeno i apel za budućnost da se nikome nikad više ne ponovi,'' poručio je Milosavljević, koji je uime Kantona Sarajevo položio cvijeće.
Dodao je da se moramo ujediniti u osudi svakog zločina protiv djece i protiv čovječnosti te se založiti za pravdu koja mora biti zadovoljena.
''Dok se prisjećamo strašnih zločina iz prošlosti, moramo snažno zagovarati vrijednosti koje su temelj pravednog društva. Budućnost Bosne i Hercegovine mora biti izgrađena na osnovama mira i međusobnog poštovanja. To je naša moralna obaveza prema svakoj žrtvi, posebno prema svakom djetetu koje je nepravedno izgubilo život. Neka naše zajedničko sjećanje bude svjetionik nade i inspiracija za bolju budućnost, gdje će svako dijete moći odrastati sigurno, u miru i ljubavi,'' rekao je Milosavljević.
''Obilježavanju godišnjice ubistva naših sugrađana prisustvovali su i predstavnici Unije civilnih žrtava rata KS, te predstavnici Općine Ilidža.'' - saopćila je Služba za protokol i press Kantona Sarajevo.