stravičan zločin

Obilježena 33. godišnjica ubistva 26 Sarajlija u ulici Ferhadija

Raport.Ba
w_1c3de11f0739dedb718b58c63ac34229

Danas se navršava tačno 33 godine od jednog od najstrašnijih zločina počinjenih nad civilima Sarajeva tokom opsade – masakra u ulici Ferhadija, poznatog i kao „masakr u redu za hljeb“.

Granata ispaljena s agresorskih položaja Vojske tadašnje tzv. Republike Srpske s planine Trebević, 27. maja 1992. godine, pogodila je grupu građana koji su čekali u redu za hljeb. Tom prilikom ubijeno je 26 osoba, a ranjeno njih 136 – većinom civila, među kojima su bile žene, djeca i stariji.

Ovaj masakr bio je prvi i jedan od tri najveća zločina nad građanima glavnog grada Bosne i Hercegovine tokom agresije u periodu 1992–1995.

Na mjestu zločina, u centru Sarajeva, danas je upriličeno odavanje počasti ubijenima. Cvijeće su položili članovi porodica žrtava, prijatelji, preživjeli, ali i predstavnici svih nivoa vlasti.

Prisutni su bili i premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk, načelnik Općine Centar Srđan Mandić te načelnik Općine Stari grad Irfan Čengić, koji su zajedno s građanima odali počast i još jednom podsjetili na važnost pamćenja i istine o opsadi Sarajeva.

Na današnji dan 1992. ubijeni su:

  1. Nedžad Abdija
  2. Ismet Ašćerić
  3. Ruždija Bektešević
  4. Snježana Biloš
  5. Predrag Bogdanović
  6. Vladimir Bogunović
  7. Vasva Čengić
  8. Gordana Ćeklić
  9. Mirsad Fazlagić
  10. Emina Karamustafić
  11. Mediha Omerović
  12. Bahrija Pilav
  13. Mila Ruždić
  14. Mile Ružić
  15. Abdulah Sarajlić
  16. Sulejman Sarajlić
  17. Hatidža Salić
  18. Galib Sinotić
  19. Sreten Stamenović
  20. Srećko Šiklić
  21. Božica Trajeri-Pataki
  22. Vlatko Tanacković
  23. Srećko Tanasković
  24. Tamara Vejzagić-Kostić
  25. Jusuf Vladović
  26. Izudin Zukić

Ferhadija danas nije samo ime sarajevske ulice, već simbol nevinosti, tuge i sjećanja na civilne žrtve rata. Tragedija iz 1992. godine ostaje trajni podsjetnik da zločin ne smije biti zaboravljen – niti ponovljen.

Ferhadija stradanje Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu