Danas je tužan dan za cijelu Srbiju – danas je godinu dana od pada nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu, koja je usmrtila 16 ljudi i jednu ženu teško povrijedila. Od tog 1. novembra 2024. godine u Srbiji više ništa nije isto: studenti su ubrzo ušli u blokade fakulteta, protestovali su na ulicama i po kiši i po snijegu, tražeći odgovornost za žrtve tragedije. Zato oni danas organizuju veliki komemorativni skup u ovom ranjenom gradu, posvećen nevinim, nastradalim ljudima, a u nastavku teksta pogledajte detaljan vodič o tome kako će izgledati plan i program skupa.
Studenti u blokadi novosadskog univerziteta najavili su ranije da će organizovati komemorativni skup u svom gradu 1. novembra, povodom obilježavanja pada nadstrešnice Željezničke stanice, koja je usmrtila 16 ljudi i jednu mladu ženu teško povrijedila.
Njihovom pozivu odazvali su se studenti iz cijele Vojvodine, Beograda, Niša, Kragujevca, Čačka, Leskovca, Vranja, Novog Pazara i drugih gradova, koji su danima, a neki od njih i sedmicama, pješačili do svog cilja – Novog Sada.
Danas je taj veliki i tužan dan za našu zemlju, a studenti pozivaju građane da im se pridruže i da ga u miru i tišini obilježe.
Kako će izgledati skup
Prema najavama studenata, komemorativni skup u Novom Sadu počinje u 10 sati okupljanjem na 16 lokacija u gradu.
Lokacije okupljanja su:
- Kampus Univerziteta u Novom Sadu
- Raskrsnica Bulevara oslobođenja i Narodnog fronta
- Trg slobode
- Riblja pijaca
- Varadinski most
- Raskrsnica Bulevara kralja Petra I i Kisačke
- Emmezeta
- Kružni tok na Klisi
- Novosadski sajam
- Kružni tok Bulevara Evrope i Kornelija Stankovića
- Raskrsnica Bulevara patrijarha Pavla i Futoškog puta
- Kružni tok Bulevara Evrope i Bulevara patrijarha Pavla
- Futoški park
- Šeraton
- Raskrsnica keja i Marka Miljanova.
Nakon okupljanja, građani bi sa ovih lokacija trebalo da krenu ka Željezničkoj stanici, mjestu tragedije na kom će se tokom dana održavati program posvećen nastradalima 1. novembra.
U 11:52 sati predviđeno je održavanje 16 minuta tišine, a odmah nakon toga, okupljeni će polagati vijence.
Serijal „Prekretnica“
U 13:40 sati počinje glavni dio programa, dok će u 15:30 biti prikazan serijal „Prekretnica“.
Studenti su za komemorativni skup pripremili i postavku u vidu šetnje i izložbe koja počinje u 16:30 na Keju oslobođenja, a potom je u planu program od 18:30 na ovom mjestu.
Skup se završava održavanjem 16 minuta tišine, u 19:52 sati.
Detaljna satnica
- 10:30 Polazak sa zbornih mjesta;
- 11:30 Okupljanje kod Željezničke stanice
- 11:52 16 minuta tišine;
- 12:08 Polaganje vijenaca;
- 13:30 Glavni program;
- 15:30 Prikazivanje serijala „Prekretnica“;
- 16:30 Šetnja do Keja i izložba;
- 18:30 Program na Keju;
- 19:52 16 minuta tišine.
Poziv svim vjernicima
Studenti su uputili poziv svim vjernicima da mirno i dostojanstveno uzmu učešća na jutrenju, Svetoj liturgiji i pomenu za sve žrtve stradale pod nadstrešnicom, koji će se sutra ujutru služiti u Sabornoj crkvi u Novom Sadu, s početkom u 8 sati.