oglasio se araghchi

Odgovor iz Teherana: Spremni smo i na američku kopnenu invaziju. Možemo se suočiti s njima

Raport
Piše: Raport
Araghchi aa
Foto: AA

Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi izjavio je danas da je njegova zemlja spremna i na moguću kopnenu invaziju američkih trupa, dok se rat koji su pokrenule Sjedinjene Američke Države i Izrael brzo širi regionom.

Araghchi je u video intervjuu za emisiju NBC Nightly News poručio da se Iran ne plaši eventualne američke kopnene operacije.

"Ne, mi ih čekamo. Uvjereni smo da se možemo suočiti s njima, a to bi za njih bila velika katastrofa", rekao je Araghchi.

Ove izjave dolaze nakon što su američke i izraelske snage tokom vikenda pokrenule opsežne napade na Iran, pri čemu su, prema navodima, teško oštećene vojne odbrane te je ubijen vrhovni vođa Irana, ajatolah Ali Khamenei.

Također, naglasio je da Iran nije tražio prekid vatre uprkos napadima koji se izvode širom zemlje.

"Mi nismo tražili prekid vatre ni prošli put. Naprotiv, Izrael je tada tražio bezuslovni prekid vatre nakon 12 dana, kada smo se oduprli njihovoj agresiji", rekao je Araghchi, podsjećajući na sukob iz prošlog juna,

Osvrnuo se i na napad na osnovnu školu u gradu Minab, u kojem je poginulo više djece, on je rekao da je ubijeno 171 dijete, te da za napad smatra odgovornim američke ili izraelske snage.

"To je ono što je naša vojska saopćila. Dakle, ili su SAD ili Izrael. Kakva je razlika?", rekao je Araghchi.

Iran Abbas Araghchi Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu