Vijesti

Oglasio se i Skaka. Sada je dobro razmislio pa pričao o Bleiburgu

Raport.Ba
Skaka
Gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka rekao je danas da osuđuje svaki vid fašizma, komentirajući najavu održavanja mise u katedrali Presvetog srca Isusova u Sarajevu, a koja bi se u organizaciji Crkve trebala održati u spomen na stradale u Bleiburgu. Prvobitno je kazao da ne vidi ništa sporno u tome, međutim nakon što s takvom izjavom izazvao lavinu (naravno negativnih) reakcija, ponovo se oglasio sapćenjem. "Kao gradonačelnik Sarajeva i kao građanin prvi sam oštro osudio najavljeni događaj i svaki vid promocije fašizma i fašističkih simbola kakve smo gledali proteklih godina na komemoracijama u Bleiburgu. Pozivam zato SDP i Našu stranku da ne iznose lažne informacije u javnost i ne unose dodatni nemir među građane", istakao je Skaka. Skaka je kazao kako je Sarajevo svjetski simbol otpora svakoj vrsti nasilja, totalitarizma, represije i agresije. "To nije mjesto za bilo kakvu revitalizaciju fašističkih parola već grad u kojem se žrtvama odaje počast dostojanstveno i ljudski", naveo je. "Očekujem da svi, pa i katolička crkva, to poštuju i da ne daju sebi za pravo da narušavaju te vrijednosti", poručio je te rekao da je Sarajevo grad antifašističkih tekovina i da će već sutra, 9. maja na Dan Evrope i Dan pobjede nad fašizmom, odati počast žrtvama fašizma na spomen-obilježjima. "Vrijeme kada su vlasti mogle zabranjivati vjerske obrede je prošlo. Naša obaveza je da javno osudimo najavljeni čin i ukažemo organizatoru da na ovaj način vrijeđaju hiljade žrtava fašističke NDH u Sarajevu", naglasio je gradonačelnik Sarajeva. "Također, smatram da se i nevinim žrtvama komunističkog režima treba odati počast na dostojanstven način. Takvih žrtava ima i bilo je i u Bosni i Hercegovini", kazao je.
Abdulah Skaka Bleiburg komemoracija Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu