"Okupacija u 26 slika" je film iz 1978. godine u režiji Lordana Zafranovića koji je snimljen po scenariju Mirka Kovača. Film je nominiran za Zlatnu palmu u Cannesu i osvojio je Veliku zlatnu arenu u Puli. Film je odabran kao jugoslavenski kandidat za najbolji strani film na 51. dodjeli Oscara, ali nije prihvaćen kao nominacija.
Film je izazvao brojne kontroverze, ali je i lansirao mnoge filmske zvijezde tog vremena.
Ena Begović započela glumačku karijeru s 18 godina statirajući u ovom filmu Lordana Zafranovića. Poginula je u saobraćajnoj nesreći na otoku Braču 15. augusta 2000. godine od teških povreda glave zadobivenih prilikom prevrtanja automobila.
U ovom filmu prvu ulogu je imao i Frano Lasića, a navodno su ga našli ga u kafani pored Dubrovnika nakon potrage po cijeloj zemlji za glumcem .
Tanja Bošković, tada mlada zvijezda u usponu, ljepotica i erotski simbol kinematografije tog perioda svojim slobodnim scenama publiku je ostavila bez daha i postala neprikosnoveni seks-simbol tadašnje Jugoslavije.