Izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je u intervjuu emitiranom u nedjelju da će izraelska vojska osigurati "siguran prolaz za civilno stanovništvo" uoči očekivanog napada na prepuni grad Rafah na jugu Gaze, odbacujući strahove od "katastrofe".
Uprkos međunarodnoj uzbuni zbog mogućeg pokolja u gradu u kojemu je više od milion raseljenih Palestinaca, Netanyahu je rekao u emisiji ABC News "Ova sedmica s Georgeom Stephanopoulosom" da je ofanziva ključna za slamanje Hamasa.
Prijeti katastrofa
Pobjeda je nadohvat ruke. Učinit ćemo to. Suočit ćemo se s preostalim terorističkim jedinicama Hamasa i Rafahom, posljednjim uporištem, ali ćemo to učiniti, rekao je u izvacima iz intervjua objavljenog u subotu navečer.
"Učinit ćemo to osiguravajući siguran prolaz za civilno stanovništvo kako bi mogli otići", rekao je.
"Razrađujemo detaljan plan za to", dodao je Netanyahu. "Nismo neozbiljni u vezi s tim."
Spomenuo je područja sjeverno od Rafaha koja su očišćena i koja bi se mogla koristiti kao sigurne zone za civile.
Vlasti Hamasa u Gazi upozorile su na moguće "desetine hiljada" žrtava u Rafahu, dok se visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Josep Borell pridružio drugim međunarodnim glasovima rekavši da bi ofanziva ondje "izazvala neizrecivu humanitarnu katastrofu".
Glavni saveznik Izraela Sjedinjene Države rekle su da ne podržavaju kopnenu ofanzivu na Rafahu, upozoravajući da takva operacija, ako nije pravilno planirana, prijeti "katastrofom".
Američki predsjednik Joe Biden iznio je u četvrtak svoje najjače kritike Izraela do sada, opisujući izraelsku odmazdu za Hamasov napad 7. oktobra kao "pretjeranu".
Predsjednik Generalne skupštine Ujedinjenih nacija Dennis Francis u petak je rekao da je zaprepašten zbog planirane izraelske vojne ofanzive na grad Rafah u južnom Pojasu Gaze.
"Šokiran sam i duboko užasnut vijestima o izraelskoj vojnoj ofanzivi na jug Pojasa Gaze", objavio je Dennis Francis, UN-ov ambasador Trinidada i Tobaga, na društvenoj mreži X.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu u petak je naredio vojsci da preda plan za evakuaciju civila iz Rafaha i poraz tamošnjih bataljona Hamasa.
Francis se pridružio molbi generalnog sekretara UN-a Antonia Guterresa u ime mnoštva nedužnih civila, više od milion, koji su se sklonili u grad i nemaju gdje bezbjedno otići.
“U ime čovječanstva, zahtijevam da se njihova nevolja čuje i molbe usliše. Još jednom ponavljam zahtjeve Generalne skupštine UN-a za hitnim humanitarnim prekidom vatre, poštovanjem obaveza svih strana u međunarodnom humanitarnom pravu i bezuslovnim oslobađanjem svih preostalih talaca", dodao je Francis.
Po tužbi za genocid koju je pokrenula Južnoafrička Republika, Međunarodni sud pravde je 26. januara presudio da se Izrael mora suzdržati od bilo kakvih radnji povezanih s ubijanjem, napadima i uništavanjem stanovnika Gaze i poduzeti sve mjere da spriječi genocid.
Međutim, izraelske snage i dalje nastavljaju s napadima u kojima je od 7. oktobra ubijeno najmanje 27.947 Palestinaca, uglavnom žena i djece, a 67.459 je ranjeno.
Prešao crvenu liniju
Obećavajući da će eliminirati Hamas, Izrael je pokrenuo veliku vojnu ofanzivu u Gazi u kojoj je ubijeno najmanje 28. 064 ljudi, većinom žena i djece, prema podacima palestinskog ministarstva zdravstva.
Kritičarima koji kažu da napad na Rafah znači prelazak crvene linije, Netanyahu je odgovorio: "Oni koji kažu da ni pod kojim uvjetima ne bismo trebali ući u Rafah zapravo govore: ‘izgubite rat. Zadržite Hamas ondje‘."
Izraelski mediji objavili su u petak je izraelski premijer Benjamin Netanyahu obavijestio američkog državnog sekretara Antonyja Blinkena da bi kopnene operacije u Rafahu na jugu Pojasa Gaze mogle početi u roku od dvije sedmice.
Ovu informaciju objavio je izraelski Kanal 12, dok je javni emiter KAN objavio da će operacija vojske u Rafahu početi nakon što se "završi velika evakuacija stanovnika iz grada".