Svijet

Opet buknula korona! Južna Koreja vraća mjere zabrane

Raport.Ba
J koreja
Striktne mjere zabrane ponovo su uvedene u širem području Seula u Južnoj Koreji. Skoro polovina od 52 miliona stanovnika ove države vraćena je u kućnu izolaciju, moraju se pridržavati oštrih mjera zabrane i strpiti se naredne barem dvije sedmice. Odluka je donesena nakon što je ponovo buknula pandemija koronavirusa u toj zemlji. U proteklim danima registrirano je na stotine zaraženih. Ono što je jako zabrinulo južnokorejske vlasti, ali i zvaničnike Svjetske zdravstvene organizacije je činjenica da je stotine oboljelih već ranije tretirano na koronavirus i optušteno iz lokalnih bolnica kao izliječeni. Samo u jednom danu takvih slučajeva je u rejonu Seula bilo 350. „Odlučili smo pooštriti mjere karantina u širem području Seula. Odluka stupa na snagu sutra i trajat će barem do 14. juna", objavio je ministar zdravlja Park Neung-hoo. Galerije, muzeji, parkovi... bit će zatvoreni. Firmama je sugerirano da uvedu fleksibilno radno vrijeme i svakog ko može pošalju na rad od kuće. Vlasti su preporučile da se ne stvaraju gužve i ne ide u restorane, barove i druga slična mjesta okupljanja ljudi. Vjerskim zajednicama upućen je apel da budu posebno budne tokom obavljanja svojih dužnosti. Zanimljivo je da vlasti nisu obustavile od primjene odluku o postupnom otvaranju škola. Ministar Park upozorio je da će, ako ove mjere ne budu dale očekivane rezultate, vlasti morati uvesti još strožije zabrane. U Južnoj Koreji, prema podacima Worldofmetersa, registrirano je 11. 344 zaraženih i 269 umrlih od zaraze koronavirusom.
Južna Koreja Koronavirus Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu