Ne bojimo se

Orban odgovorio kao iz topa: Oborili bi ruske dronove ako bi upali na mađarsku teritoriju

Rusija je slaba u usporedbi s Evropom, vojno slaba, ekonomski slaba i brojčano slaba
Raport.Ba
victor orban
Foto: AA

Mađarski premijer Viktor Orbán poručio je da bi Mađarska oborila ruske dronove ako bi oni ušli u njen zračni prostor.

Novinar ga je upitao hoće li Mađarska braniti svoj zračni prostor ako ga ruski dronovi prekrše, bilo namjerno ili slučajno.

"Koliko ja znam, da. Ne bojimo se toga. Naravno da ćemo ih oboriti", odgovorio je mađarski premijer.

Orbán je kritizirao "stav zapadnih Evropljana".

"Mi (Evropa) smo jači u svakoj dimenziji. Nikad nisam razumio zašto, ako smo jači, govorimo kao da smo slabi. Rusija je slaba u usporedbi s nama, vojno slaba, ekonomski slaba i brojčano slaba", rekao je Orbán u provladinoj političkoj talk show emisiji.

Posljednjih sedmica porasle su napetosti između NATO-a i Moskve. Poljska je 10. septembra oborila nekoliko ruskih dronova iznad svog teritorija. Ruski dronovi i projektili više su puta prelazili granice evropskih članica NATO-a od početka potpune invazije na Ukrajinu, ali ovaj incident označio je prvi slučaj da su savezničke snage obarale ruske dronove.

Nekoliko dana nakon upada dronova u Poljsku, još jedan ruski dron uletio je u Rumuniju, a tri ruska borbena aviona otkrivena su iznad Estonije. Sumnjiva viđenja dronova u Danskoj i Norveškoj prošli sedmice su dovela do privremenog zatvaranja aerodroma.

Kao odgovor na ruske provokacije, EU i NATO predstavili su nove inicijative za osiguranje istočnog boka Evrope. Istovremeno, neki zapadni čelnici, uključujući američkog predsjednika Donalda Trumpa, pozvali su na obaranje ruskih aviona u slučaju kršenja zračnog prostora.

dronovi Rusija Viktor Orban Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu