konferencijska liga

Penali odlučili pobjednika: Drama na Koševu pripala Sarajevu, evropska priča se nastavlja

FK Sarajevo plasirao se u 2. pretkolo Konferencijske lige nakon što je boljim izvođenjem penala savladao kazahstanski Aktobe s 4:3.

Nakon 120 minuta igre bilo je 3:2 za Aktobe, a ukupni rezultat 3:3.

Već u prvoj minuti Sarajevo je moglo do pogotka. Čataković je sjajnim šutem s distance pogodio stativu, a Kyeremeh odbijenu loptu poslao preko gola.

Sarajevo je imalo više od igre u prvom poluvremenu, nizale su se šanse pred golom gostiju. U 12. minuti Kyeremeh sjajno šutira s distance, ali ovoga puta brani Šatskij.

U 16. je Beganović šutirao s desne strane, ali traljavo i pored gola.

Kyeremeh je izašao jedan na jedan na golmana Aktobea u 35. minuti, ali ovaj dobro brani.

Koji minut kasnije Guliashvili je oboren u šesnaestercu, a sudija iz Turske nije svirao penal za Sarajevo.

I kada se činilo da će mreže mirovati, u 41. Aktobe iz prve prve prilike postiže gol, Dumbia se oslobodio Jovića i asistirao Amaevu koji pogađa za 0:1.

Sarajevo ipak nije posustalo i stiže do poravnanja u 57. minuti. Guliashvili je sjajno zavrnuo lijevom nogom i digao Koševo na noge.

Golman Sarajeva Rockov je mogao skupo koštati svoj klub kada je u 72. minuti prilikom intervencije igrao rukom van kaznenog prostora pa je dobio žuti karton. Ipak, iskupio se odbranom nakon pokušaja Kazahstanaca.

No, gosti ponovo uzvraćaju udarac. Igrala se 76. minuta, nakon izvedenog kornera Rockov je odbranio jedan udarac glavom, a Tanžanikov natrčava na odbijanac i zakucava loptu u mrežu.

Kyeremeh je mogao odlučiti putnika dalje u 84. minuti. Izbacio je dvojicu igrača Aktobea, ali iz čiste pozicije sa nekih 14 metara šutirao je preko gola.

U 96. minuti posljednja prilika za domaće. Slobodan udarac sa nekih 20 metara, Renan Oliveira pogađa prečku.

Uslijedili su produžeci, a nije dobro počelo za Sarajevo. Sjajan gol postiže Jayro u 94. minuti.

Ipak, ekipa Zorana Zekića se nije predavala i već dvije minute kasnije vraća stvari u egal. Renan Oliveira iz gužve donosi poravnanje ukupnog rezultata.

U 105. minuti Sarajevo ostaje s igračem manje, oštar start Đuričkovića, pokazan mu je drugi žuti, odnosno crveni karton.

No, rezultat se nije mijenjao do kraja drugog produžetka pa su pobjednika odlučili penali.

Precizniji su bili fudbaleri Sarajeva, Rockov je odbranio dva penala, a za prolaz je pogodio Duraković.