Iranski predsjednik Masoud Pezeshkian u četvrtak je pohvalio nedavno potpisani memorandum o razumijevanju između Irana i Sjedinjenih Američkih Država, opisujući ga kao istorijski dokument i proizvod nacionalne otpornosti i odgovorne diplomatije.
U dvije odvojene objave na društvenoj mreži X, uz fotografiju potpisanog memoranduma, Pezeshkian je naveo da ovaj dokument odražava glas naroda koji nije trgovao svojim dostojanstvom i nezavisnošću ni za kakvu prijetnju ili pritisak. Istakao je da je ono što je zabilježeno zapravo rezultat nacionalne istrajnosti, političke racionalnosti i odgovorne diplomatije.
Mir se postiže isključivo uz međusobno poštovanje
U svojoj drugoj poruci, iranski predsjednik je ponovio da je memorandum poruka snažnog Irana, te je poručio da će mir biti postignut u sjenci međusobnog poštovanja.
On je dodao da njegova zemlja ostaje trajno posvećena globalnom miru, ali isključivo uz očuvanje sopstvenog dostojanstva, nezavisnosti, razvoja i regionalne saradnje. Ove važne izjave uslijedile su samo dan nakon što su Teheran i Washington objavili formalno potpisivanje memoranduma o razumijevanju.
Kraj višemjesečnih sukoba i otvaranje novih pregovora
Ovim dokumentom nastoje se okončati višemjesečni sukobi i otvoriti novi pregovori o iranskom nuklearnom programu, kao i o ukidanju sankcija koje su ranije nametnute ovoj zemlji.
Pored toga, potpisani sporazum uključuje i ključne odredbe o okončanju vojnih operacija na regionalnim frontovima, ublažavanju ograničenja na iranski izvoz nafte, oslobađanju zamrznute iranske imovine, te osiguravanju potpune slobode plovidbe kroz strateški važan Hormuški moreuz.