DIPLOMATSKA PREKRETNICA

Iranski predsjednik ponosan na memorandum sa SAD-om: Ovo je poruka snažnog Irana i odraz glasa naroda

AA
AA
Pezeshkian aa
Foto: AA

Iranski predsjednik Masoud Pezeshkian u četvrtak je pohvalio nedavno potpisani memorandum o razumijevanju između Irana i Sjedinjenih Američkih Država, opisujući ga kao istorijski dokument i proizvod nacionalne otpornosti i odgovorne diplomatije. 

U dvije odvojene objave na društvenoj mreži X, uz fotografiju potpisanog memoranduma, Pezeshkian je naveo da ovaj dokument odražava glas naroda koji nije trgovao svojim dostojanstvom i nezavisnošću ni za kakvu prijetnju ili pritisak. Istakao je da je ono što je zabilježeno zapravo rezultat nacionalne istrajnosti, političke racionalnosti i odgovorne diplomatije.

Mir se postiže isključivo uz međusobno poštovanje

U svojoj drugoj poruci, iranski predsjednik je ponovio da je memorandum poruka snažnog Irana, te je poručio da će mir biti postignut u sjenci međusobnog poštovanja. 

On je dodao da njegova zemlja ostaje trajno posvećena globalnom miru, ali isključivo uz očuvanje sopstvenog dostojanstva, nezavisnosti, razvoja i regionalne saradnje. Ove važne izjave uslijedile su samo dan nakon što su Teheran i Washington objavili formalno potpisivanje memoranduma o razumijevanju.

Kraj višemjesečnih sukoba i otvaranje novih pregovora

Ovim dokumentom nastoje se okončati višemjesečni sukobi i otvoriti novi pregovori o iranskom nuklearnom programu, kao i o ukidanju sankcija koje su ranije nametnute ovoj zemlji. 

Pored toga, potpisani sporazum uključuje i ključne odredbe o okončanju vojnih operacija na regionalnim frontovima, ublažavanju ograničenja na iranski izvoz nafte, oslobađanju zamrznute iranske imovine, te osiguravanju potpune slobode plovidbe kroz strateški važan Hormuški moreuz.

Masoud Pezeshkian Iran SAD Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu