Premijer Hrvatske Andrej Plenković je na Strateškom forumu u Bledu gdje je komentirao političku situaciju na Balkanu.
Govoreći u panel raspravi s premijerima iz Slovenije, Albanije i Crne Gore, Plenković je rekao da je "Srbija na rubu građanskog rata".
"Imate Sjevernu Makedoniju koja je blokirana. Imate Srbiju s više od dvije godine najvećih, najsnažnijih i najozbiljnijih unutarnjih nemira i demonstracija, na rubu građanskog rata. Imate Bosnu i Hercegovinu, s Dodikom koji godinama rasteže separaciju ili ne separaciju, i hop, on je vani. Imate Banjsku, koja je 2023. prošla bez ozbiljne opaske ili artikulacije bilo koga u EU, pravimo se da se to nije dogodilo. To je stvarnost. Moramo biti zaista trezveni oko proširenja i mijenjajućeg globalnog konteksta. Ja sam za proširenje, mislim da se svi trude da pristupe, ali trebaju se politički stabilizirati", rekao je Plenković.