Premijer Hrvatske

Plenković povodom Dana Evrope: Ne smijemo zaboraviti Ukrajinu

Upozorio da se valja prisjetiti Ukrajine koja suočena s ruskom agresijom štiti "svoju slobodu i temeljne evropske vrijednosti"
Fena
Fena
andrej plenkovic

Hrvatski premijer Andrej Plenković u subotu je, čestitajući Dan Evrope na društvenoj platformi X, upozorio da se valja prisjetiti Ukrajine koja suočena s ruskom agresijom štiti "svoju slobodu i temeljne evropske vrijednosti".

'Slavimo Dan Evrope prisjećajući se Schumanove vizije kontinenta koji nakon strahovitih ratnih razaranja i dubokih podjela, izabire mir, suradnju i zajedničku budućnost', napisao je Plenković na X-u.

Naglasio je da Evropa nije tek prostor u kojem živimo, već i izbor "slobode nad strahom, prava nad silom i solidarnosti nad podjelama", koji se svakodnevno potvrđuje.

'Zato se danas moramo prisjetiti i Ukrajine, koja se brani od brutalne ruske agresije već više od četiri godine te štiti svoju slobodu i temeljne evropske vrijednosti', poručio je hrvatski premijer.

Također, kazao je da Hrvatska kao "ponosna članica" Evropske unije učestvuje u oblikovanju zajedničkih odluka i određivanju smjera kojim blok ide, "uz čvrstu pripadnost civilizacijskim vrijednostima koje dijelimo".

"Evropska unija nije samo institucionalni okvir, ona je u Hrvatskoj vidljiva u svakodnevnom životu – u novim školama, dječijim vrtićima i bolnicama, u cestama i mostovima, u obnovljenim zgradama i privrednik koji razvijaju sve krajeve Hrvatske i podižu kvalitetu života naših građana i privrednika", istaknuo je Plenković.

"S vjerom u bolju zajedničku evropsku budućnost, svim građankama i građanima Hrvatske čestitam Dan Evrope", poručio je.

Danom Evrope, koji se održava 9. maja svake godine, slavi se mir i jedinstvo u Evropi i obilježava godišnjica historijske Schumanove deklaracije.

Tokom govora u Parizu 1950. Robert Schuman, tadašnji francuski ministar vanjskih poslova, iznio je svoju ideju o novom obliku političke saradnje u Europi kojom bi rat među evropskim državama postao nezamisliv.

Njegova vizija bila je osnovati evropsku instituciju koja bi ujedinila proizvodnju ugljena i čelika i upravljala njome. Ugovor o osnivanju takvog tijela potpisan je malo manje od godinu dana poslije.

Schumanov prijedlog smatra se začetkom današnje Evropske unije, a Plenković je u subotu rekao da je na toj ideji nastao EU kao "projekt mira koji počiva na slobodi, demokraciji, vladavini prava i solidarnosti", prenosi Hina.

Dan Evrope Andrej Plenković