Sjednica glavnog odbora Stranke Demokratske akcije (SDA) počela je danas u Hotelu Holiday u Sarajevu.
Na sjednici će se razmatrati, kako je rečeno, aktuelna politička situacija u Bosni i Hercegovini.
Na sjednici su prisutni najviši funkcioneri ove stranke uključujući i njenog predsjednika Bakira Izetbegovića. Tu se i Safet Softić, Šefik Džaferović, Haris Zahiragić, Ramiz Salkić, Refik Lendo, Nedžad Branković...
Predsjednik Glavnog odbora SDA Safet Softić izjavio je da su vlasti Republike Srpske, predvođene Miloradom Dodikom, „stavile u proceduru inicijativu za donošenje novog ustava, koji je ozbiljna prijetnja sigurnosti i jedinstvu zemlje“, te upozorio da se sve odvija uz blokadu državnih institucija.
Govoreći o odnosima unutar državne vlasti, Softić je poručio:
„Bojim se da Trojka, koja je dio parlamentarne većine, nema snage da se iznese sa osovinom Čović i Dodik. Vidjeli smo to i jučer kada je Dragan Čović životom branio kadrove SNSD-a u vlasti.“
Također se osvrnuo i na slučaj „Viaduct“, potencijalno najveću postratnu aferu, rekavši da je „vrijeme da država pokaže zube i pohapsi one koji kradu od naroda“.