medicinski nemar

Počinje suđenje za smrt Maradone: Medicinski radnici optuženi za teško krivično djelo

Više od četiri godine nakon smrti legendarnog argentinskog fudbalera Diega Maradone, u utorak počinje suđenje protiv sedam medicinskih radnika zbog navodnog nemara koji je mogao doprinijeti njegovoj smrti.

Očekuje se da će proces, koji se odvija u San Isidru, predgrađu Buenos Airesa, trajati do sredine jula. Na sudu će svjedočiti oko 120 osoba, uključujući članove porodice, medicinske stručnjake i Maradonine ljekare iz prethodnih godina, prenosi AFP.

Optuženi se terete za „ubistvo s konačnom namjerom“, što podrazumijeva da su svojim djelovanjem ili nedjelovanjem svjesno mogli izazvati smrt pacijenta. Suočenim sa kaznom od 8 do 25 godina zatvora, među optuženima su neurohirurg Leopoldo Luque, psihijatrica Agustina Cosachova, psiholog Carlos Diaz, medicinska koordinatorica Nancy Forlini, koordinator medicinskih sestara Mariano Perroni, klinički ljekar Pedro Pablo Di Spagna te medicinska sestra Ricarda Almiron.

Nalaz medicinske istrage iz 2021. godine utvrdio je da je Maradonino liječenje bilo „neadekvatno, loše organizovano i nepromišljeno“, što je rezultiralo „produženom agonijom“ koja je trajala satima prije nego što je preminuo.

Diego Maradona je 25. novembra 2020. godine, u 60. godini života, preminuo od kardiorespiratorne insuficijencije u svom privatnom smještaju u Tigreu, gdje se oporavljao nakon operacije hematoma na mozgu. Njegovo beživotno tijelo otkrila je dnevna medicinska sestra, nakon što ga noćna njegovateljica nije budila u skladu s instrukcijama.

Maradona je bolovao od niza zdravstvenih problema, uključujući bolesti bubrega i jetre, zatajenje srca, neurološke poteškoće i ovisnost o alkoholu i psihotropnim supstancama.

Njegova smrt izazvala je duboku tugu u Argentini, gdje je proglašena trodnevna nacionalna žalost. Hiljade obožavalaca oprostilo se od njega tokom emotivne komemoracije u predsjedničkoj palati.

Četiri godine kasnije, Maradona ostaje simbol fudbala, a njegovi murali, tetovaže i spomenici krase gradove širom svijeta. Njegove kćerke, Dalma i Giannina, najavile su krajem 2024. otvaranje memorijalnog centra "M10", gdje će Maradonini posmrtni ostaci biti premješteni u srce Buenos Airesa, kako bi obožavaoci mogli odati počast svom idolu.