Masovni nestanci električne energije pogodili su okupirani Krim nakon snažnog napada ukrajinskih besposadnih letjelica na energetsku i vojnu infrastrukturu poluotoka. Prema navodima okupacijskih vlasti, približno polovina stanovnika ostala je bez napajanja, a situacija je primorala lokalne službe na uvođenje hitnih planova redukcije struje.
Strategija izolacije
Glasnogovornik okupacijskih vlasti na Krimu, Oleg Krjučkov, potvrdio je da su napadi na energetski sistem postali gotovo svakodnevna pojava. Zbog destabilizacije mreže, uvedeni su preventivni rasporedi isključenja u gradovima kao što su Jevpatorija, Saki, Džankoj i Krasnoperekopsk.
Ukrajinski zapovjednik snaga za besposadne sustave, Robert Brovdi, potvrdio je da su u operaciji pogođeni ključni objekti, uključujući spremnike goriva u termoelektrani Kerč, plinsku distribucijsku stanicu u Simferopolju, kao i trafostanicu Zapadni Krim. Ukrajinska strana navodi da su tokom iste akcije uništeni ili oštećeni sustav protuzračne obrane Pancir-S1, lanser sustava S-300 te tri drona tipa Orion.
Kijev želi pretvoriti poluotok u otok
Ovaj udar je dio šire ukrajinske kampanje usmjerene na rusku vojnu logistiku. Ministar obrane Mihajlo Fedorov nedavno je jasno definisao strategiju Kijeva, istakavši da je cilj dodatno izolirati poluotok od Rusije. "Želimo Krim pretvoriti u otok", poručio je Fedorov.
Pored problema sa električnom energijom, stanovništvo se suočava i sa nestašicom goriva. Zbog ozbiljnih poremećaja u opskrbnim pravcima, okupacijske vlasti su 21. juna naložile benzinskim postajama da obustave prodaju goriva civilima, što dodatno potvrđuje učinkovitost ukrajinskih operacija usmjerenih na logističke kapacitete okupatora.