Plan Evropske unije kojim bi se aviokompanije obavezale da putnicima ponude besplatan kabinski kofer je 'luda ideja', izjavio je izvršni direktor easyJeta.
Kenton Jarvis upozorio je da bi takva politika mogla dovesti do rasta cijena karata i izazvati kašnjenja letova.
Parlament Evropske unije prošle sedmice izglasao je prijedlog prema kojem bi svi putnici imali pravo da u kabinu unesu mali kofer, uz već dozvoljenu besplatnu torbu koja se stavlja ispod sjedišta.
Prijedlog će sada biti upućen Evropskom vijeću.
"Jednostavno nema dovoljno prostora u kabini, tako da je to još jedna luda ideja", citirao je Jarvisa britanski Guardian.
"Vratili bismo se u vremena kada su se kabinski koferi morali skidati s aviona i smještati u prtljažni prostor. To je nekada bio jedan od glavnih uzroka kašnjenja pri ukrcavanju", dodao je.
Naknade za prtljag činile su veliki dio više od 2,5 milijardi funti godišnjih prihoda easyJeta, "a to bi se moralo prebaciti" na povećanje cijena karata za sve putnike, rekao je Jarvis.
Glasnogovornik kompanije je naveo: „Prijedlozi o kabinskim koferima koje pojedini krugovi u Evropi zagovaraju su neizvodivi. Ako bi se proveli, doveli bi do kašnjenja letova i, samim tim, lošijeg iskustva za putnike.
Svi naši putnici mogu besplatno unijeti torbu koja stane ispod sjedišta, što im daje fleksibilnost da plate samo ono što žele i pomaže da cijene karata ostanu niske. Gotovo 40 posto naših putnika plaća samo osnovnu cijenu karte."
Ranije ove sedmice easyJetu je zabranjeno da u svom marketingu oglašava kako je cijena dodavanja velikog kabinskog kofera prilikom rezervacije leta dostupna "od 5,99 funti", nakon što je regulator za oglašavanje utvrdio da je ta cijena "obmanjujuća".