Glavni sekretar UN-a Antonio Guterres rekao je da je svjetska organizacija spremna pomoći u ponovnom otvaranju Hormuškog moreuza, usporedivši mogući dogovor s inicijativom za izvoz žita preko Crnog mora, koju su 2022. posredovali UN i Turska između Rusije i Ukrajine.
U intervjuu za Politico rekao je da mu je glavni cilj vidjeti može li se u Hormuškom moreuzu ponovno uspostaviti režim sličan onome koji je postojao ranije. Dodao je da UN o tome razgovara sa zemljama Perzijskog zaljeva i Evropskim vijećem.
Guterres je podsjetio da je sporazum o izvozu žita preko Crnog mora omogućio izvoz desetaka miliona tona hrane iz ratom pogođene Ukrajine prije nego što je Rusija kasnije povukla podršku tom aranžmanu.
Govoreći o Trumpovu "Board of Peace", Guterres je rekao da UN "aktivno surađuje" sa strukturama koje su u okviru tog projekta uspostavljene, ali je upozorio da inicijative koje vodi isključivo američki predsjednik nisu učinkovit način za rješavanje sadašnjih kriza.
"To nije učinkovit način za rješavanje dramatičnih problema koje danas imamo. Moramo biti jasni oko međunarodnog prava i vrijednosti iz Povelje Ujedinjenih naroda. To je ključno za svaku mirovnu inicijativu", rekao je.
Dodao je da je početni cilj tog tijela, pomoć u obnovi Gaze, definiran i odobren u Vijeću sigurnosti UN-a. Na pitanje je li od početka američkih i izraelskih napada na Iran bio u kontaktu s Donaldom Trumpom, Guterres je odgovorio niječno.
Napomena: dio o "Board of Peace" oslanja se na ranije javni izvjeđtaj Politica o tome da je Vijeće sigurnosti UN-a u studenome 2025. poduprlo američki plan za Gazu i okvir povezan s tim tijelom