Pritužba protiv glavnog državnog tužioca Milanko Kajganić dostavljena je Uredu disciplinskog tužioca, nakon informacija da je zabranio slanje Sudu Bosne i Hercegovine na potvrđivanje optužnica za ratne zločine u Sanskom Mostu i na Manjači. Iz udruženja žrtava najavljuju proteste i zahtjev za njegovu smjenu, prenosi Detektor.
Iz Visokog sudskog i tužilačkog vijeća potvrdili su za Detektor da im je dostavljen materijal koji se trenutno nalazi u procesu ocjenjivanja, te da će biti razmatran na sjednici Stalne komisije za efikasnost i kvalitet tužilaštava, zakazanoj za 5. februar.
„U međuvremenu je zaprimljena i pritužba istog sadržaja, koja je, u skladu s procedurom, protokolisana i dostavljena u rad Uredu disciplinskog tužioca“, kratko su naveli iz Visoko sudsko i tužilačko vijeće.
Detektor je ranije objavio da je tužilac Tužilaštva BiH Izet Odobašić uputio Stalnoj komisiji VSTV-a informaciju o postupanju Kajganića, koji je, kako se navodi, zabranio dostavljanje optužnice Sudu BiH u predmetima ratnih zločina u Sanskom Mostu i na Manjači. Optužnica je, prema navodima, podignuta protiv više osoba, uključujući Mile Došenovića, nekadašnjeg šefa Odjeljenja za suzbijanje i otkrivanje kriminaliteta u Stanici javne bezbjednosti Sanski Most.
Prema dokumentu u koji su novinari Detektora imali uvid, Kajganić je, kako se tvrdi, činio radnje s ciljem sprečavanja podizanja optužnice, a jedan predmet u statističkom godišnjem izvještaju Tužilaštva BiH nije evidentiran kao završen, iako je optužnica bila podignuta.
Nihad Ključanin iz Sanskog Mosta, bivši logoraš koji je u logorima i zatvorima proveo 496 dana, izjavio je da je šokiran informacijama da se, nakon više od tri decenije, i dalje opstruira procesuiranje odgovornih za zločine.
„U Sanskom Mostu ubijeno je 785 ljudi, među njima 47 djece. Uhapšen sam od policije i odveden na Manjaču. Znam imena i spreman sam svjedočiti. Ovo nećemo ostaviti bez reakcije. Tražit ćemo od porodica žrtava da zajedno idemo prema VSTV-u i zahtijevamo smjenu Kajganića“, rekao je Ključanin, najavivši i proteste ispred Tužilaštva BiH.
Iz Tužilaštva BiH su za Detektor naveli da su netačni navodi o opstrukciji istrage, te da je glavni tužilac predmet odredio kao prioritetan i izdao obavezna uputstva za njegovo okončanje.
„Predmet još nije završen konačnom tužilačkom odlukom, ali je naloženo rukovodiocu Posebnog odjela za ratne zločine da preduzme sve neophodne mjere radi donošenja tužilačke odluke“, navodi se u odgovoru Tužilaštva BiH.
Iz Udruženja logoraša Sanski Most saopćeno je da razmatraju mogućnost traženja sastanka s Kajganićem, kao i s Ivanom Matešićem, šefom Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva BiH.
U informaciji dostavljenoj VSTV-u navodi se i da je Kajganić, prema tvrdnjama podnosioca, bio u poslovnim i drugim vezama s osumnjičenom osobom u periodu od 1992. do najmanje 2006. godine. Također se navodi da je, kako se tvrdi, neovlašteno brisao ili naređivao brisanje dokumenata i podataka iz tužilačkog sistema, uključujući naredbe o provođenju istrage i imena osumnjičenih.
Ured disciplinskog tužioca je ranije odbacio jednu pritužbu protiv Kajganića zbog nedostatka dokaza, dok je prije nekoliko mjeseci formiran i poseban predmet protiv njega i tužiteljice Vedrane Mijović zbog postupanja u drugom predmetu.