IT

Proglašena sajber katastrofa zbog hakerskog napada

Raport.Ba
20210710172645_670998

Lokalne vlasti opštine Anhalt-Biterfeld u njemačkoj pokrajini Saksonija-Anhalt proglasile su katastrofu nakon što je njihov kompjuterski sistem u potpunosti paralizovan hakerskim upadom.

"Naš rad je skoro potpuno paralizovan", navodi se u saopštenju i ističe da će kancelarije državnih službi naredne sedmice, najvjerovatnije ostati van interneta.

Nije saopšteno kada bi se rad mogao nastaviti.

Zvaničnici nisu željeli da govore o identitetu napadača i da li je upućen zahtjev za otkup.

Bezbjednosni izvori navode da su operativni sistemi lokalnih vlasti često zastarjeli i loše održavani što otvara mogućnost za hakerske upade.

U ruralnoj oblasti Anhalt-Biterfeld gdje ima oko 157.000 stanovnika za sada ne mogu da isplaćuju socijalnu pomoć.

Proglašenje katastrofe je formalnost čime im se omogućava da zatraže pomoć saveznih vlasti.

hakeri Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu