Više stotina građana Uskoplja demonstriralo je u petak navečer u tom gradu zbog zabrane održavanja tradicionalne manifestacije "Advent u Uskoplju“.
Prema navodima organizatora, inspekcija je večer ranije zatvorila adventske kućice i klizalište, navodeći da nisu ispunjeni administrativni uvjeti, uključujući dozvolu za lokaciju.
Prostor je ograđen policijskom trakom, a manifestacija prekinuta dok su se djeca klizala, što je izazvalo ogorčenje okupljenih.
Demonsteanti su istaknuli kako se radi o nepravednom postupku prema zajednici koja godinama organizira adventske sadržaje, ocijenivši da se time ugrožavaju božićni običaji i tradicija.
Na skupu se obratio i bosanskoherceghovački književnik iz Uskoplja Josip Mlakić, koji je istaknuo kako je insistirati na dozvolama u zemlji u kojoj vlada bezakonje, obična izlika iza koje se kriju neke druge namjere.
"Ko je poslao naoružanu policiju na djecu? Ko je potpisao i po čijim uputama taj nalog, ako ga je itko uopće potpisao?
Trebaju li Hrvati vjernici od bošnjačkih političara tražiti dozvolu da slave Božić u vlastitim domovima?", kazao je Mlakić.
On je uputio kritiku i predstavnicima hrvatskih političkih stranaka u vlasti, upitavši ih hoće li konačno početi raditi svoj posao te ispitati što se krije iza cijele ove priče.
Organizatori najavljuju da će tražiti pravnu zaštitu i ponovno otvaranje manifestacije.