Svijet

Prva tužba iz SAD-a protiv Kine: Njihova vlada je lagala, tražimo finansijsku kompenzaciju

Raport.Ba
Missouri je prva američka savezna država koja je tužila Kinu zbog načina na koji se nosila sa koronavirusom, koji se prvo pojavio u kineskom gradu Wuhan. Državni tužilac u Missouriju Eric Schmidt podnio je u utorak tužbu zbog, kako navode, nemara kineskih vlasti, prenio je Reuters. Tužilac je naveo da su Missouri i njegovi stanovnici izgubili desetine milijardi dolara i traži finansijsku kompenzaciju. "Kineska vlada je lagala svijet o opasnostima zarazne prirode Covida 19, ušutkala je uzbunjivače i malo toga je učinila kako bi spriječila širenje bolesti", naveo je Schmidt, koji je republikanac, te poručio da Kina mora odgovarati za svoje postupke. U tužbi se navodi i da je Kina pogoršala pandemiju time što je prigrabila maske i ostalu zaštitnu opremu. Kina se već suočava sa sličnim tužbama biznismena u SAD-u. Međunarodni stručnjaci su, međutim, rekli Reutersu da će te tužbe najvjerovatnije propasti, jer strane vlade, prema doktrini koja se primjenjuje, posjeduju imunitet kao suverene zemlje.
Kina Missouri SAD tužba Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu